I. PRZEGLĄD TEATRÓW LALKOWYCH

110 rocznica urodzin Jana Dormana oraz 75 rocznica powstania
Teatru Dzieci Zagłębia sprawiły, że rok 2022 rysuje się wyjątkowo.

Jest to okazja, aby powołać do życia Pierwszy Przegląd Teatrów Lalek w Będzinie, podczas którego zaprezentują się zaproszone Teatry, a także Wydziały Lalkarskie ze swoimi najnowszymi studenckimi propozycjami (Akademia Sztuk Teatralnych, Filia we Wrocławiu oraz Akademia Teatralna, Filia w Białymstoku).

Marzeniem Teatru Dzieci Zagłębia jest, aby w kolejnych latach (być może już za rok!) Przegląd Teatrów Lalek miał swoją kontynuację w formie Festiwalu Teatralnego, w nowej odsłonie oraz pełniejszej wersji.

Podczas Przeglądu widzowie spotkają się z literaturą klasyczną, ale również propozycjami współczesnej literatury dla dzieci. Młodzi widzowie będą mogli spotkać się z interesującymi inscenizacjami wykorzystującymi różnorodne, często nowatorskie środki teatru lalek, a także z dużym przekrojem tematycznym – relacja ojca z synem, pełna uśmiechu opowieść o wspólnym gotowaniu dość skomplikowanej potrawy Spaghetti , czy też historia niezwykłej miłości sióstr, która potrafi przezwyciężyć nawet najtrudniejsze chwile.

SPEKTAKLE PREZENTOWANE W RAMACH I. PRZEGLĄDU TEATRÓW LALKOWYCH:

"Spaghetti"

Do swojej kuchni widzów zapraszają bracia: August Wysoki i Beniamin Wysoki. Publiczność ma okazję obserwować jak przygotowują tak dobrze wszystkim znane danie – spaghetti.

18.03.2022 godz. 9:00 i 11:00

WIĘCEJ...

"Pippi Pińczoszanka"

Pippi to najwspanialsza dziewczynka na świecie. Odważna, rezolutna, dowcipna, ale również bardzo empatyczna i wrażliwa. Jej ojciec jest kapitanem na morzu, a mama, jak sama o niej mówi: „mieszka w niebie”.

18.03.2022 godz. 17:00

WIĘCEJ...

"Księżniczka na ziarnku grochu"

Jedna z najdziwniejszych, tajemnicza bajka Andersena o zmokłej przybłędzie, która mówi, że jest prawdziwą księżniczką. Dlaczego Stary Król, słysząc pukanie do Bramy Miasta, sam idzie otworzyć?

19.03.2022 godz. 16:00 i 18:00

WIĘCEJ...

"Tata"

Tytułowy bohater spektaklu „Tata” to widziany oczyma dziecka „ojciec idealny”. Gigantyczny, wszechwiedzący, niezłomny, i – przede wszystkim – niekonwencjonalny.

20.03.2022 godz. 13:00

WIĘCEJ...

"Virginia Wolf"

Wzruszająca historia sióstr Virginii i Vanessy. Opowieść o wielkiej miłości rodzeństwa, która jest w stanie wygrać z chorobą.

21.03.2022 godz. 10:00

WIĘCEJ...

"Jak ocalał świat"

Przyszłość jawi nam się coraz częściej jako nasza teraźniejszość. Technologie, które jeszcze były naszymi wyobrażeniami stają się faktem. Żyjemy w czasach w których charakterystyczne jest zastępowanie człowieka przez „myślące” maszyny.

19.03.2022 godz. 10:00

WIĘCEJ...

"Hai Bà Trưng"

Głównymi bohaterkami tej historii są dwie kobiety: siostry, które po tragicznych wydarzeniach dokonują niemożliwego. Ta opowieść pokazuje, że wolność traci się stopniowo, a jej odzyskanie, o ile jest możliwe, wymaga najwyższego poświęcenia…

21.03.2022 godz. 16:00

WIĘCEJ...

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE W RAMACH JUBILEUSZU TEATRU:

Koncert Motion Trio

Motion Trio – polskie trio akordeonowe, łączące w swej twórczości ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych.

20.03.2022 godz. 19:00

WIĘCEJ...

"Don Kichot"

Czytanie performatywne tekstu „Don Kichot” według Miguela de Cervantesa w adaptacji Jana Dormana.

20.03.2022 godz. 11:00
Zamek w Będzinie

WIĘCEJ...

"Która godzina"

Czytanie performatywne tekstu „Która godzina?” autorstwa Zbigniewa Wojciechowskiego  w adaptacji i w opracowaniu Jana Dormana.

18.03.2022 godz. 12:00
Pałac Mieroszewskich

WIĘCEJ...

Wystawa o Janie Dormanie

Jednym z ważniejszych punktów na mapie obchodów 110 rocznicy urodzin Jana Dormana jest wystawa poświęcona temu Wielkiemu Twórcy, zawierająca fragmenty życia prywatnego oraz artystycznego.

20.03.2022 godz. 16:00

 

Wieczór wspomnień

Szczególnym wydarzeniem Uroczystych Obchodów 110 rocznicy urodzin Jana Dormana oraz 75lecia powstania Teatru Dzieci Zagłębia jest „Wieczór wspomnień” poświęcony założycielowi oraz patronowi Teatru, wielkiemu Artyście i pedagogowi – Janowi Dormanowi.

20.03.2022 godz. 16:30

Realizację obchodów 110. Rocznicy urodzin Jana Dormana w ramach Przeglądu Teatrów Lalkowych dla Dzieci i Młodzieży oraz 75-lecia powstania Teatru Dzieci Zagłębia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego