I. MFTL „Klasyka Od-Nowa”

I. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW LALEK „Klasyka Od-Nowa”

BĘDZIN 19-23 KWIETNIA 2023


            Głównym założeniem Festiwalu jest promocja polskiej i światowej literatury klasycznej dla dzieci i młodzieży, a także dramaturgii współczesnej. Nowe odczytanie literatury klasycznej, poprzez nowe teksty (adaptacje, sztuki autorskie) oparte na klasyce, a także ciekawe koncepcje inscenizatorskie, mają na celu przybliżyć współczesnemu młodemu widzowi w sposób interesujący wartościową literaturę.
           Zamysłem Festiwalu jest wyszukiwanie spektakli, które są pomostem pomiędzy literaturą klasyczną a dramaturgią i sztuką współczesną. Odkrywanie na nowo autorów minionych epok ma na celu sprowokowanie dyskusji o literaturze dawnej, ale również nadanie jej nowych znaczeń. Literatura klasyków nadal może pozostawać inspiracją dla współczesnych twórców Teatru, a także polem do eksploracji sztuki lalkarskiej. Celem Festiwalu jest wzmocnienie dialogu teatralnego z przeszłością, odkrywanie nowych ścieżek interpretacyjnych literatury klasycznej dla dzieci i młodzieży oraz plastyki teatru lalek, a także zainicjowanie dyskusji o tradycji, nowej dramaturgii oraz współczesnych trendach artystycznych w sztuce lalkarskiej w Polsce i na świecie. SPEKTAKLE PREZENTOWANE
W RAMACH FESTIWALU

"Piotruś Pan i Wendy"

Spektakl prezentuje Teatr Baj z Warszawy

Zostawmy wszystko i lećmy z bohaterami spektaklu „Piotruś Pan i Wendy” do Nibylandii, gdzie czekają przygody, nowe przyjaźnie, nieznane emocje, pierwsza miłość (i pewnie też jakaś wróżka albo krokodyl, ale to na razie tajemnica). Wendy, John i Michael zrozumieją tam kilka rzeczy. Docenią wagę bajek na dobranoc. Doświadczą prawdziwej przyjaźni. Otworzą się nawzajem na własne przeżycia. Odkryją wartość wspólnego działania. I chcąc nie chcąc… dorosną.

19.04.2023 godz. 10:00

WIĘCEJ...

"Co u diabła"

Spektakl prezentuje  Miejski Teatr Miniatura z Gdańska

Czy da się przechytrzyć zło? A jeśli tak, to jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziecie w baśniach braci Grimm. Młodzi i starzy bohaterowie trafiają na diabła pod różnymi postaciami. Od ich sprytu, wytrwałości i dobrego serca zależy, jak sobie z nim poradzą.

20.04.2023 godz. 10:00

WIĘCEJ...

"Z głową byka"

Spektakl prezentuje Białostocki Teatr Lalek 

Michał, główny bohater sztuki „Z głową byka”, przyrównuje swoje życie do losów herosa. Sytuacje i osoby ze swojej przeszłości podmienia na zagadkowe mityczne figury. Odgrywa rolę Tezeusza, próbując zrozumieć i ujarzmić bestię, która zamieszkała w jego wyobraźni. Schodzi do labiryntu własnej, nieco upiornej codzienności z nadzieją, że w jego centrum odnajdzie źródło wody życia, witalność i harmonię.

21.04.2023 godz. 11:00

WIĘCEJ...

"Czarnoksiężnik z krainy OZ"

Spektakl prezentuje Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha

Spektakl oparty na najsłynniejszej amerykańskiej baśni autorstwa L. F. Bauma, opowiada o podróży Dorotki, dziewczynki mieszkającej w stanie Kansas, która dzięki splotowi zdarzeń przenosi się z szarego Kansas do  kolorowej, sztucznej i magicznej Krainy Oz. Chcąc odnaleźć drogę powrotną do domu, Dorota spotyka zarówno dobre, jak i złe postaci.

22.04.2023 godz. 10:00

WIĘCEJ...

"Ballady i Romanse"

Spektakl własny Teatru Dormana (poza konkursem)

Mrożące krew w żyłach i zapierające dech w piersiach mroczne opowieści? Czy może pieśni o miłości, tęsknocie i żałobie? Spektakl w oparciu o rytm poezji, muzyki i ruchu, zaprasza widza do udziału w transowym rytuale, dzięki któremu będzie mógł poznać wszystkimi zmysłami niesamowite, wciąż aktualne  historie „Ballad i romansów”.

22.04.2023 godz. 17:00

WIĘCEJ...

"O kurze która się nie poddała"

Spektakl prezentuje Teatra Lalek na Rozdrożu ze Słowacji

Opowieść o niezłomnej woli śmiesznej, ale odważnej kury, która odzyskuje siły po każdym niepowodzeniu.  Bohaterka naszej historii, Hilda, nigdy się nie poddaje, a kiedy już się na coś decyduje, nic jej nie powstrzymuje.

23.04.2023 godz. 11:00

WIĘCEJ...

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
W RAMACH FESTIWALU:

Warsztaty dramatopisarskie z Maliną Prześlugą

Zapraszamy na warsztaty sztuki pisania, wszystkich rozkochanych w literaturze dla dzieci i młodzieży, a także scenie teatralnej, na której literatura ta odnajduje swoje formy, kształty, dźwięki i kolory.
Podczas warsztatów poznamy autorskie techniki tworzenia opowieści oraz konstruowania sztuki teatralnej. Poświęcimy czas na pracę z bohaterem, a poprzez pisemne próbki i zadania kreatywne, zmierzymy się z podstawowymi zasadami pisania na scenę. Zapoznamy się z ćwiczeniami na użyteczność wyobraźni w procesie twórczym, a także dowiemy się jak skutecznie wykorzystywać intuicję.

WIĘCEJ...

"Śluby Panieńskie" - czytanie peformatywne

2023 rok to świetny moment na upamiętnienie najwybitniejszego polskiego komediopisarza epoki Romantyzmu Aleksandra Fredry, ponieważ właśnie na ten rok przypada 230. rocznica urodzin pisarza.
Jego – chyba najsłynniejsza – komedia „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm Serc” światło dzienne ujrzała w 1832 r., a ma swój początek w nieszczęśliwej (ale wzajemnej!) miłości samego autora do zamężnej Zofii z Jabłonowskich, której to rodzina, ale również ówczesny małżonek, nie zgodzili się na udzielenie żonie rozwodu.

WIĘCEJ...

Wystawa Lalek Teatralnych

Wystawa lalek teatralnych ze zbiorów Teatru Dzieci Zagłębia to sentymentalna podróż do krainy dzieciństwa, w której kłębi się od pluszowych misiów-przytulanek, drewnianych zabawek, wózków dla lalek, a także pierwszych najprostszych zabawek – kukiełek, samochodzików, czy też lalek prowadzonych na kiju.

WIĘCEJ...
PARTNERZY FESTIWALU

 

PATRONI MEDIALNI

               

REALIZACJĘ I. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRU LALEK "KLASYKA OD-NOWA" DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO