„Śluby Panieńskie” czytanie performatywne

„Śluby Panieńskie” czytanie performatywne

Kategoria wiekowa: Od lat
Data premiery: 21 kwietnia 2023
Czas trwania 1 h (bez przerwy)

Opis spektaklu

2023 rok to świetny moment na upamiętnienie najwybitniejszego polskiego komediopisarza epoki Romantyzmu Aleksandra Fredry, ponieważ właśnie na ten rok przypada 230. rocznica urodzin pisarza.
Jego – chyba najsłynniejsza – komedia „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm Serc” światło dzienne ujrzała w 1832 r., a ma swój początek w nieszczęśliwej (ale wzajemnej!) miłości samego autora do zamężnej Zofii z Jabłonowskich, której to rodzina, ale również ówczesny małżonek, nie zgodzili się na udzielenie żonie rozwodu.

Aleksander Fredro pośród intryg i dowcipnych sytuacji stawia całkiem poważne pytanie o to, czym jest człowiek w miłości. Czy miłość to romantyczne niewidzialne uniesienie pomiędzy dwoma osobami, rodzące się od pierwszego wejrzenia czy buzująca i ewoluująca mikstura, którą jak chemicy możemy dowolnie wypreparować? Zbliż się lub ona zbliży się do ciebie.

Przyciąganie. Magnetyzowanie. Przysuwanie. Wiązanie. Zbliżanie. Gdzieś daleko stąd, na dworku, w bloku, za drzwiami, przy stole. Wszędzie tam miłość jest siłą, która ujawnia się dopiero w momencie spotkania dwóch osób… A może dwóch ciał? A może dwóch energii?

Jeśli temat jest Wam bliski i wciąż szukacie odpowiedzi na postawione powyżej pytania, to zapraszamy na czytanie inscenizowane do Pałacu Mieroszewskich w Będzinie. Wspólnie z Aktorami postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i być może zaszczepić nieco nadziei.

Twórcy

  • Filip Jaśkiewicz

    reżyser

Obsada

  • Adrianna Bieżan
  • Agata Małycha-Szczypuła
  • Karol Gaj
  • Patrycy Hauke
  • Stefan Szulc

Filip Jaśkiewicz

Student V roku Reżyserii Teatru Lalek na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowiem, Filii we Wrocławiu. Laureat IV Edycji Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej ANIMATUS organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, za pracę „Luna The Caring Machine”. Rezydent I edycji projektu „Sztuka się robi” organizowanego przez Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku. Jego najnowszy spektakl „Kulu Kulu” powstał w Teatrze Rozbark w Bytomiu.

Wybierz termin