II. MFTL „Klasyka Od-Nowa”
II. MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL TEATRÓW LALEK
„Klasyka Od-Nowa”
BĘDZIN 15-20 PAŹDZIERNIKA 2024
SPEKTAKLE PREZENTOWANE
W RAMACH FESTIWALU:
"Opowieści z Narnii"
Spektakl własny Teatru Dormana
(poza konkursem)
Spektakl „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” to międzypokoleniowa propozycja repertuarowa dla wszystkich widzów, zachęcająca do wspólnego spędzania czasu w teatrze oraz dyskusji na temat rudymentarnych wartości świadczących o człowieczeństwie wywiedzionym z dzieciństwa w procesie indywiduacji.
15.10.2024 godz. 10:00
"Dziadek do orzechów"
Spektakl prezentuje Teatr Lalki „Tęcza”
ze Słupska
Tę opowieść chciałoby się zacząć od słów „Dawno dawno temu…”. Święta kojarzą się nam z rodzinną atmosferą, pełną ciepła i wspólnego czasu, pełną kolorowych światełek i prezentów. Tymczasem w tej opowieści nic nie jest takie jak powinno.
16.10.2024 godz. 10:00
"Lady Makbet"
Spektakl prezentuje Teatr Lalki i Aktora
w Wałbrzychu
Spektakl opowiadający o losach jednej z najsłynniejszych bohaterek szekspirowskiego uniwersum. Żona głównego bohatera najmroczniejszej tragedii mistrza ze Stratfordu towarzyszy mężowi w realizacji jego królewskich ambicji i jest niejako równoprawną, główną bohaterką tej opowieści. Później jednak znika z pierwszego planu. Gnębiona wyrzutami sumienia popada w obłęd
i umiera, z czego Szekspir zdaje nam relację przy pomocy epizodycznych bohaterów…
17.10.2024 godz. 10:00
"Rozbójnik Hotzenplotz"
Spektakl prezentuje Zdrojowy Teatr Animacji im. Bogdana Nauki z Jeleniej Góry
Hotzenplotz – znany w okolicy rozbójnik – Kradnie Babci jej ukochany młynek do kawy, który podczas mielenia wygrywa melodię. Kacper wraz ze swoim przyjacielem Józiem postanawiają wymierzyć złoczyńcy sprawiedliwość. Postanawiają przechytrzyć Hotzenplotza i oddać go w ręce policji, uprzednio zwracając babci zagrabiony przedmiot. Okazuje się jednak, że zbója nie tak łatwo nabrać. Nie mają pojęcia, że będą musieli zmierzyć się z siłami znacznie potężniejszymi niż zbójeckie knowania…
18.10.2024 godz. 10:00
"Niemożliwe - Wasowski dzieciom"
Spektakl prezentuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc
W duchy nikt nie wierzy, ale… każdy się ich trochę boi. Tak jak Karolek i Emilka, którzy pewnego razu niechcący je wywołali. W łazience rodzeństwa nagle zaczęli pojawiać się niespodziewani goście: wódz Tegumai i jego dzika zgraja, Żółw i Jeż, którym udało się przechytrzyć polujące na nich rodzeństwo czy przedsiębiorcze Wiedźmy. Na szczęście duchy okazały się upiorne tylko z wyglądu. Nic więc dziwnego, że po ich odejściu Karolek i Emilka szybko za nimi zatęsknili…
19.10.2024 godz. 11:00
"Wilk i siedem koźlątek, czyli sprawa dla Pana K."
Spektakl prezentuje Theater des Lachens
z Niemiec
Komisarz Kozłowski ma do rozwiązania trudną sprawę. Siedem koźlątek zniknęło bez śladu. Gabriela Koza mama siedmiorga zaginionych prosi go o pomoc w ich odnalezieniu. Po przybyciu na miejsce Komisarz rozpoczyna śledztwo, ale wszystko jest bardzo dziwne i wcale nie takie proste. Gdy nagle z zegara dociera do niego cichy głos, sprawa nabiera tempa…
20.10.2024 godz. 10:00
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
W RAMACH FESTIWALU:
"Tango" czytanie performatywne
16.10.2024 godz. 12:00
Pałac Mieroszewskich
czytanie dla widzów 16+
60 lat temu, bo w roku 1964, opublikowany został po raz pierwszy w 11. numerze „Dialogu”. Dramat Tango uznany za jeden z najważniejszych polskich utworów dramatycznych XX wieku sztuka Mrożka mierzy się z pytaniami o wolność jednostki, granice wolności jako takiej, o możliwości społecznej organizacji, sens zrywów i rewolucji, także tych artystycznych. Można znaleźć w niej nawiązania do „Wesela” Wyspiańskiego, w figurze groteskowego tanga, „Szewców” Witkacego czy „Ślubu” Gombrowicza.
WSTĘP WOLNY – REZERWACJA TELEFONICZNA 514 874 980
"Nierozbitek" czytanie performatywne
17.10.2024 godz. 10:30
Biblioteka Miejska – Filia nr 3 „Dworzec” Będzin Miasto
czytanie dla widzów 4+
Na Festiwalu odbywającym się w Teatrze Dormana nie mogło by się obejść bez samego Jana Dormana. Historia inspirowana duńskim zwyczajem celowego rzucania kamieniami w talerze, w której jeden z talerzy nie zostaje stłuczony. W Nierozbitku Jan Dorman opisuje swoją wersję wydarzeń na temat potencjalnych następstw wspomnianego duńskiego rytuału. W zwyczaju tym Duńczycy rozbijając talerze w specjalnym kramie rozładowują rodzinne – i nie tylko – napięcia. Lecz w historii Jana Dormana nieudany rzut nie rozbija kolejnego talerza, uruchamiając tym samym opowieść o losach talerza Nierozbitka i jego porozbijanych, a później posklejanych przyjaciół.
WSTĘP WOLNY – REZERWACJA TELEFONICZNA 514 874 980
Koncert "Melodie, które już raz słyszeliśmy"
20.10.2024 godz. 16:00
Zwieńczeniem II. MFTL „Klasyka Od-Nowa” będzie koncert podczas którego zostaną wręczone nagrody II MFTL „Klasyka Od-Nowa”. Zgodnie z „prawem Mamonia” z kultowej komedii Rejs, któremu podobają się melodie, które już raz słyszał, podczas koncertu usłyszymy piosenki Sinatry, Zauchy, Wodeckiego, ale oczywiście również kultowe piosenki z musicali czy filmów. Na scenie wystąpi Marcin Jajkiewicz z zespołem.
prof. dr hab. Marek Waszkiel
polski historyk teatru lalek, krytyk teatralny i pedagog
Wykładowca Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza (od 1978), historyk teatru, krytyk, wydawca, pedagog. W latach 1977-2005 związany z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie (redakcja „Pamiętnika Teatralnego”), był m.in. prorektorem AT ds. Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (1999-2005), szefem Białostockiego Teatru Lalek (2005-2012) i Teatru Animacji w Poznaniu (2014-2017), konsultantem artystycznym Amber Theatre w Shenzhen (Chiny, 2016-2020). Pełnił funkcję szefa POLUNIMA, przez kilka kadencji był członkiem Komitetu Wykonawczego UNIMA, szefem UNIMA Communication and Publication Commission i UNIMA Training Commission. Opublikował dziesiątki studiów i artykułów na temat polskiego i światowego lalkarstwa. Współpracuje z wieloma teatrami lalek, festiwalami, szkołami lalkarskimi na świecie jako konsultant ds. lalkarstwa, wykładowca i organizator rozmaitych imprez.
Agnieszka Błaszczak
reżyserka, scenopisarka, filmowczyni, wykładowczyni
Prodziekan Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy w Warszawie. Studiowała w Rose Bruford Collage w Londynie. Reżyseruje spektakle w Polsce i współpracuje z teatrami za granicą. Poprzez swoją twórczość chce dzielić się nadzieją. Bohaterami jej spektakli często stają się osoby pomijane i niedostrzegane. Tworzy na styku dziedzin, najchętniej poruszając tematykę tożsamości, hybrydowości i futurologii.
Urszula Kubicz-Fik
scenograf i autorka wystaw scenografii
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziałach Wzornictwa Przemysłowego (prof. Andrzej Wróblewski) i scenografii (prof. Andrzej Sadowski, Marcin Jarnuszkiewicz), dyplom 1988 r. Na przestrzeni 36 lat pracy scenograficznej autorka ok. 70 realizacji w teatrach lalkowych, dramatycznych, teatrach ruchu i pantomimy jak i w stowarzyszeniach teatralnych i teatrach prywatnych. Nagrody: za scenografię na festiwalach w Teheranie i Szanghaju, a także atesty Assitej. Wystawy scenografii: „Bajki tak lubię ogromnie”. 100 lalek na stulecie teatru Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi; 2012 r. (lalki i projekty z 25 lat działalności). Dom Kultury Śródmieście Wypożyczalnia Skrzydeł 2012 r. (lalki z teatru Baj w Warszawie i Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie). Galeria Szuflada: Ocalić baśnie od zapomnienia 2020 r. (lalki z teatru Baj w Warszawie). Wystawy zbiorowe m. in.: Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach: Lalki na Wolności 2024 r.(lalki z TLiA Kubuś w Kielcach)
NAGRODY JURY
Nagrodami w MFTL „Klasyka Od-Nowa” przyznawane przez Jury są w 6 kategoriach: Grand Prix, kreacja aktorska męska, kreacja aktorska żeńska, reżyseria, scenografia, muzyka oraz wyróżnienia honorowe. Pula nagród to 20 000,00 zł.
NAGRODA ZASP
Na okoliczność II MFTL „Klasyka Od-Nowa” Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP ustanowił nagrodę finansową w wysokości 2 000,00 zł za kreację aktorską pochodzącą z Funduszu SKE ZASP