II. MFTL „Klasyka Od-Nowa”

II. MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL TEATRÓW LALEK
„Klasyka Od-Nowa”

BĘDZIN 15-20 PAŹDZIERNIKA 2024



SPEKTAKLE PREZENTOWANE
W RAMACH FESTIWALU:

"Opowieści z Narnii"

Spektakl własny Teatru Dormana
(poza konkursem)

Spektakl „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” to międzypokoleniowa propozycja repertuarowa dla wszystkich widzów, zachęcająca do wspólnego spędzania czasu w teatrze oraz dyskusji na temat rudymentarnych wartości świadczących o człowieczeństwie wywiedzionym z dzieciństwa w procesie indywiduacji.

15.10.2024 godz. 10:00

WIĘCEJ...

"Dziadek do orzechów"

Spektakl  prezentuje Teatr Lalki „Tęcza”
ze Słupska

Tę opowieść chciałoby się zacząć od słów „Dawno dawno temu…”. Święta kojarzą się nam z rodzinną atmosferą, pełną ciepła i wspólnego czasu, pełną kolorowych światełek i prezentów. Tymczasem w tej opowieści nic nie jest takie jak powinno.

16.10.2024 godz. 10:00

WIĘCEJ...

"Lady Makbet"

Spektakl prezentuje Teatr Lalki i Aktora
w Wałbrzychu

Spektakl opowiadający o losach jednej z najsłynniejszych bohaterek szekspirowskiego uniwersum. Żona głównego bohatera najmroczniejszej tragedii mistrza ze Stratfordu towarzyszy mężowi w realizacji jego królewskich ambicji i jest niejako równoprawną, główną bohaterką tej opowieści. Później jednak znika z pierwszego planu. Gnębiona wyrzutami sumienia popada w obłęd
i umiera, z czego Szekspir zdaje nam relację przy pomocy epizodycznych bohaterów…

17.10.2024 godz. 10:00

 

WIĘCEJ...

"Rozbójnik Hotzenplotz"

Spektakl  prezentuje Zdrojowy Teatr Animacji im. Bogdana Nauki z Jeleniej Góry

Hotzenplotz – znany w okolicy rozbójnik – Kradnie Babci jej ukochany młynek do kawy, który podczas mielenia wygrywa melodię. Kacper wraz ze swoim przyjacielem Józiem postanawiają wymierzyć złoczyńcy sprawiedliwość. Postanawiają przechytrzyć Hotzenplotza i oddać go w ręce policji, uprzednio zwracając babci zagrabiony przedmiot. Okazuje się jednak, że zbója nie tak łatwo nabrać. Nie mają pojęcia, że będą musieli zmierzyć się z siłami znacznie potężniejszymi niż zbójeckie knowania…

18.10.2024 godz. 10:00

WIĘCEJ...

"Niemożliwe - Wasowski dzieciom"

Spektakl  prezentuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc

W duchy nikt nie wierzy, ale… każdy się ich trochę boi. Tak jak Karolek i Emilka, którzy pewnego razu niechcący je wywołali. W łazience rodzeństwa nagle zaczęli pojawiać się niespodziewani goście: wódz Tegumai i jego dzika zgraja, Żółw i Jeż, którym udało się przechytrzyć polujące na nich rodzeństwo czy przedsiębiorcze Wiedźmy. Na szczęście duchy okazały się upiorne tylko z wyglądu. Nic więc dziwnego, że po ich odejściu Karolek i Emilka szybko za nimi zatęsknili…

19.10.2024 godz. 11:00

WIĘCEJ...

"Wilk i siedem koźlątek, czyli sprawa dla Pana K."

Spektakl prezentuje Theater des Lachens
z Niemiec

Komisarz Kozłowski ma do rozwiązania trudną sprawę. Siedem koźlątek zniknęło bez śladu. Gabriela Koza mama siedmiorga zaginionych prosi go o pomoc w ich odnalezieniu. Po przybyciu na miejsce Komisarz rozpoczyna śledztwo, ale wszystko jest bardzo dziwne i wcale nie takie proste. Gdy nagle z zegara dociera do niego cichy głos, sprawa nabiera tempa…

20.10.2024 godz. 10:00

WIĘCEJ...

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
W RAMACH FESTIWALU:

"Tango" czytanie performatywne

16.10.2024 godz. 12:00
Pałac Mieroszewskich
czytanie dla widzów 16+

60 lat temu, bo w roku 1964, opublikowany został po raz pierwszy w 11. numerze „Dialogu”. Dramat Tango uznany za jeden z najważniejszych polskich utworów dramatycznych XX wieku sztuka Mrożka mierzy się z pytaniami o wolność jednostki, granice wolności jako takiej,  o możliwości społecznej organizacji, sens zrywów i rewolucji, także tych artystycznych. Można znaleźć w niej  nawiązania do „Wesela” Wyspiańskiego, w figurze groteskowego tanga, „Szewców” Witkacego  czy „Ślubu” Gombrowicza.

WSTĘP WOLNY – REZERWACJA TELEFONICZNA 514 874 980

WIĘCEJ...

"Nierozbitek" czytanie performatywne

17.10.2024 godz. 10:30
Biblioteka Miejska – Filia nr 3 „Dworzec” Będzin Miasto
czytanie dla widzów 4+

Na Festiwalu odbywającym się w Teatrze Dormana nie mogło by się obejść bez samego Jana Dormana. Historia inspirowana duńskim zwyczajem celowego rzucania kamieniami w talerze, w której jeden z talerzy nie zostaje stłuczony. W Nierozbitku Jan Dorman opisuje swoją wersję wydarzeń na temat potencjalnych następstw wspomnianego duńskiego rytuału. W zwyczaju tym Duńczycy rozbijając talerze w specjalnym kramie rozładowują rodzinne – i nie tylko – napięcia. Lecz w historii Jana Dormana nieudany rzut nie rozbija kolejnego talerza, uruchamiając tym samym opowieść o losach talerza Nierozbitka i jego porozbijanych, a później posklejanych przyjaciół.

WSTĘP WOLNY – REZERWACJA TELEFONICZNA 514 874 980

WIĘCEJ...

Koncert "Melodie, które już raz słyszeliśmy"

20.10.2024 godz. 16:00

Zwieńczeniem II. MFTL „Klasyka Od-Nowa” będzie koncert podczas którego zostaną wręczone nagrody II MFTL „Klasyka Od-Nowa”. Zgodnie z „prawem Mamonia” z kultowej komedii Rejs, któremu podobają się melodie, które już raz słyszał, podczas koncertu usłyszymy piosenki Sinatry, Zauchy, Wodeckiego, ale oczywiście również kultowe piosenki z musicali czy filmów. Na scenie wystąpi Marcin Jajkiewicz z zespołem.

WIĘCEJ...
JURY FESTIWALU

prof. dr hab. Marek Waszkiel

polski historyk teatru lalek, krytyk teatralny i pedagog

Wykładowca Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza (od 1978), historyk teatru, krytyk, wydawca, pedagog. W latach 1977-2005 związany z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie (redakcja „Pamiętnika Teatralnego”), był m.in. prorektorem AT ds. Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (1999-2005), szefem Białostockiego Teatru Lalek (2005-2012) i Teatru Animacji w Poznaniu (2014-2017), konsultantem artystycznym Amber Theatre w Shenzhen (Chiny, 2016-2020). Pełnił funkcję szefa POLUNIMA, przez kilka kadencji był członkiem Komitetu Wykonawczego UNIMA, szefem UNIMA Communication and Publication Commission i UNIMA Training Commission. Opublikował dziesiątki studiów i artykułów na temat polskiego i światowego lalkarstwa. Współpracuje z wieloma teatrami lalek, festiwalami, szkołami lalkarskimi na świecie jako konsultant ds. lalkarstwa, wykładowca i organizator rozmaitych imprez.

Agnieszka Błaszczak

reżyserka, scenopisarka, filmowczyni, wykładowczyni

Prodziekan Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy w Warszawie. Studiowała w Rose Bruford Collage w Londynie. Reżyseruje spektakle w Polsce i współpracuje z teatrami za granicą. Poprzez swoją twórczość chce dzielić się nadzieją. Bohaterami jej spektakli często stają się osoby pomijane i niedostrzegane. Tworzy na styku dziedzin, najchętniej poruszając tematykę tożsamości, hybrydowości i futurologii.

 

Urszula Kubicz-Fik

scenograf i autorka wystaw scenografii

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziałach Wzornictwa Przemysłowego (prof. Andrzej Wróblewski) i scenografii (prof. Andrzej Sadowski, Marcin Jarnuszkiewicz), dyplom 1988 r. Na przestrzeni 36 lat pracy scenograficznej autorka ok. 70 realizacji w teatrach lalkowych, dramatycznych, teatrach ruchu i pantomimy jak i w stowarzyszeniach teatralnych  i teatrach prywatnych. Nagrody: za scenografię  na festiwalach w Teheranie i Szanghaju, a także atesty Assitej. Wystawy scenografii: „Bajki tak lubię ogromnie”. 100 lalek na stulecie teatru  Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi; 2012 r. (lalki i projekty z 25 lat działalności). Dom Kultury Śródmieście Wypożyczalnia Skrzydeł 2012 r. (lalki z teatru Baj w Warszawie i Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie). Galeria Szuflada: Ocalić baśnie od zapomnienia 2020 r. (lalki z teatru Baj w Warszawie). Wystawy zbiorowe m. in.: Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach: Lalki na Wolności 2024 r.(lalki z TLiA Kubuś w Kielcach)

NAGRODY FESTIWALU

NAGRODY JURY

Nagrodami w MFTL „Klasyka Od-Nowa” przyznawane przez Jury są w 6 kategoriach: Grand Prix, kreacja aktorska męska, kreacja aktorska żeńska, reżyseria, scenografia,  muzyka oraz wyróżnienia honorowe. Pula nagród to 20 000,00 zł.

Protokół Jury II MFTL

 

NAGRODA ZASP

Na okoliczność  II MFTL „Klasyka Od-Nowa”  Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP  ustanowił nagrodę finansową w wysokości 2 000,00 zł za kreację aktorską  pochodzącą z Funduszu SKE ZASP

 

Protokół ZASP

 

PARTNERZY FESTIWALU

 

REALIZACJĘ II. MFTL "KLASYKA OD-NOWA" DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO