I. MFTL „Klasyka Od-Nowa”
I. MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL TEATRÓW LALEK
„Klasyka Od-Nowa”
BĘDZIN 19-23 KWIETNIA 2023
Głównym założeniem Festiwalu jest promocja polskiej i światowej literatury klasycznej dla dzieci i młodzieży, a także dramaturgii współczesnej. Nowe odczytanie literatury klasycznej, poprzez nowe teksty (adaptacje, sztuki autorskie) oparte na klasyce, a także ciekawe koncepcje inscenizatorskie, mają na celu przybliżyć współczesnemu młodemu widzowi w sposób interesujący wartościową literaturę.
Zamysłem Festiwalu jest wyszukiwanie spektakli, które są pomostem pomiędzy literaturą klasyczną a dramaturgią i sztuką współczesną. Odkrywanie na nowo autorów minionych epok ma na celu sprowokowanie dyskusji o literaturze dawnej, ale również nadanie jej nowych znaczeń. Literatura klasyków nadal może pozostawać inspiracją dla współczesnych twórców Teatru, a także polem do eksploracji sztuki lalkarskiej. Celem Festiwalu jest wzmocnienie dialogu teatralnego z przeszłością, odkrywanie nowych ścieżek interpretacyjnych literatury klasycznej dla dzieci i młodzieży oraz plastyki teatru lalek, a także zainicjowanie dyskusji o tradycji, nowej dramaturgii oraz współczesnych trendach artystycznych w sztuce lalkarskiej w Polsce i na świecie.
SPEKTAKLE PREZENTOWANE
W RAMACH FESTIWALU
"Piotruś Pan i Wendy"
Spektakl prezentuje Teatr Baj z Warszawy
Zostawmy wszystko i lećmy z bohaterami spektaklu „Piotruś Pan i Wendy” do Nibylandii, gdzie czekają przygody, nowe przyjaźnie, nieznane emocje, pierwsza miłość (i pewnie też jakaś wróżka albo krokodyl, ale to na razie tajemnica). Wendy, John i Michael zrozumieją tam kilka rzeczy. Docenią wagę bajek na dobranoc. Doświadczą prawdziwej przyjaźni. Otworzą się nawzajem na własne przeżycia. Odkryją wartość wspólnego działania. I chcąc nie chcąc… dorosną.
19.04.2023 godz. 10:00
"Co u diabła"
Spektakl prezentuje Miejski Teatr Miniatura z Gdańska
Czy da się przechytrzyć zło? A jeśli tak, to jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziecie w baśniach braci Grimm. Młodzi i starzy bohaterowie trafiają na diabła pod różnymi postaciami. Od ich sprytu, wytrwałości i dobrego serca zależy, jak sobie z nim poradzą.
20.04.2023 godz. 10:00
"Z głową byka"
Spektakl prezentuje Białostocki Teatr Lalek
Michał, główny bohater sztuki „Z głową byka”, przyrównuje swoje życie do losów herosa. Sytuacje i osoby ze swojej przeszłości podmienia na zagadkowe mityczne figury. Odgrywa rolę Tezeusza, próbując zrozumieć i ujarzmić bestię, która zamieszkała w jego wyobraźni. Schodzi do labiryntu własnej, nieco upiornej codzienności z nadzieją, że w jego centrum odnajdzie źródło wody życia, witalność i harmonię.
21.04.2023 godz. 11:00
"Czarnoksiężnik z krainy OZ"
Spektakl prezentuje Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha
Spektakl oparty na najsłynniejszej amerykańskiej baśni autorstwa L. F. Bauma, opowiada o podróży Dorotki, dziewczynki mieszkającej w stanie Kansas, która dzięki splotowi zdarzeń przenosi się z szarego Kansas do kolorowej, sztucznej i magicznej Krainy Oz. Chcąc odnaleźć drogę powrotną do domu, Dorota spotyka zarówno dobre, jak i złe postaci.
22.04.2023 godz. 10:00
"Ballady i Romanse"
Spektakl własny Teatru Dormana (poza konkursem)
Mrożące krew w żyłach i zapierające dech w piersiach mroczne opowieści? Czy może pieśni o miłości, tęsknocie i żałobie? Spektakl w oparciu o rytm poezji, muzyki i ruchu, zaprasza widza do udziału w transowym rytuale, dzięki któremu będzie mógł poznać wszystkimi zmysłami niesamowite, wciąż aktualne historie „Ballad i romansów”.
22.04.2023 godz. 17:00
"O kurze która się nie poddała"
Spektakl prezentuje Teatra Lalek na Rozdrożu ze Słowacji
Opowieść o niezłomnej woli śmiesznej, ale odważnej kury, która odzyskuje siły po każdym niepowodzeniu. Bohaterka naszej historii, Hilda, nigdy się nie poddaje, a kiedy już się na coś decyduje, nic jej nie powstrzymuje.
23.04.2023 godz. 11:00
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
W RAMACH FESTIWALU:
Warsztaty dramatopisarskie z Maliną Prześlugą
Zapraszamy na warsztaty sztuki pisania, wszystkich rozkochanych w literaturze dla dzieci i młodzieży, a także scenie teatralnej, na której literatura ta odnajduje swoje formy, kształty, dźwięki i kolory.
Podczas warsztatów poznamy autorskie techniki tworzenia opowieści oraz konstruowania sztuki teatralnej. Poświęcimy czas na pracę z bohaterem, a poprzez pisemne próbki i zadania kreatywne, zmierzymy się z podstawowymi zasadami pisania na scenę. Zapoznamy się z ćwiczeniami na użyteczność wyobraźni w procesie twórczym, a także dowiemy się jak skutecznie wykorzystywać intuicję.
"Śluby Panieńskie" - czytanie peformatywne
2023 rok to świetny moment na upamiętnienie najwybitniejszego polskiego komediopisarza epoki Romantyzmu Aleksandra Fredry, ponieważ właśnie na ten rok przypada 230. rocznica urodzin pisarza.
Jego – chyba najsłynniejsza – komedia „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm Serc” światło dzienne ujrzała w 1832 r., a ma swój początek w nieszczęśliwej (ale wzajemnej!) miłości samego autora do zamężnej Zofii z Jabłonowskich, której to rodzina, ale również ówczesny małżonek, nie zgodzili się na udzielenie żonie rozwodu.
Wystawa Lalek Teatralnych
Wystawa lalek teatralnych ze zbiorów Teatru Dzieci Zagłębia to sentymentalna podróż do krainy dzieciństwa, w której kłębi się od pluszowych misiów-przytulanek, drewnianych zabawek, wózków dla lalek, a także pierwszych najprostszych zabawek – kukiełek, samochodzików, czy też lalek prowadzonych na kiju.