Złodziej czasu
Opis spektaklu
„Złodziej czasu” to baśń w klasycznym ujęciu, gdzie bohaterowie swobodnie przemieszczają się pomiędzy światem realnym i fantastycznym, a zdarzenia rozgrywają się w nieokreślonym miejscu i czasie. Właśnie ów czas i jego odcienie są głównym tematem spektaklu w reżyserii Waldemara Wolańskiego.
W pracowni Zegarmistrza czas na chwilkę zatrzymuje się za sprawą ciepłego wspomnienia ferii spędzanych u dziadków. Dom dziadków pachniał ciepłą herbatą i szarlotką babci, a sami oni kryli mnóstwo tajemnic z przeszłości…
„Niektórzy nazywają go Zegarmistrzem, inni Czarnym Magiem, ale ja nazywam go po prostu Złodziejem Czasu, bo tym on właśnie jest. (…) Z każdej ukradzionej sekundy robił małe śrubki, z każdej minuty kółko zębate. Z każdą ukradzioną godziną przybywało mu mechanizmów i Zegarmistrz zaczął budować swój zegar”.
Legenda głosi, że gdy tylko zły Zegarmistrz zbuduje swój zegar, to świat przestanie istnieć. Wnuk, aby powstrzymać Złodzieja czasu i uratować stracone chwile, postanawia wyruszyć do magicznej Krainy Czasu i odzyskać to, co najważniejsze!
Wzruszająca opowieść o przemijaniu, ale również o usilnym poszukiwaniu utraconego czasu, ogromnej chęci zatrzymania go, a przede wszystkim potrzebie odzyskania straconych bezpowrotnie chwil.
Każdy dziś marzy o dobie trwającej 48 godzin, a jednak czasu nie można zatrzymać, zamknąć w pudełku, a już na pewno odzyskać czy wypożyczyć. Można go jedynie „ofiarować komuś, kto za nami tęskni, kto do serca czas nasz schowa”
Twórcy
-
Waldemar Wolański
scenariusz i reżyseria
-
Joanna Hrk
scenografia
-
Krzysztof Dzierma
muzyka
-
Grzegorz Seweryn
konsultacje wokalne
-
Aleksander Joachimiak
wizualizacje
-
Patrycja Kundro
produkcja
-
Edyta Dziura
inspicjent
Obsada
- Katarzyna Bała
- Adrianna Bieżan
- Marcin Lieber
- Jacek Mikołajczyk / Karol Gaj
- Stefan Szulc
- Wojciech Żak
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Paweł Kluszczyński, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Katarzyna Tokarska – Stangret, Wiktoria Tabak, Agnieszka Wójtowicz