Niemożliwe – Wasowski dzieciom

Zobacz zwiastun

Niemożliwe – Wasowski dzieciom

Kategoria wiekowa: Od .5 lat
Data premiery: 10 września 2023
Czas trwania 45 min

Opis spektaklu

W duchy nikt nie wierzy, ale… każdy się ich trochę boi. Tak jak Karolek i Emilka, którzy pewnego razu niechcący je wywołali. W łazience rodzeństwa nagle zaczęli pojawiać się niespodziewani goście: wódz Tegumai i jego dzika zgraja, Żółw i Jeż, którym udało się przechytrzyć polujące na nich rodzeństwo czy przedsiębiorcze Wiedźmy. Na szczęście duchy okazały się upiorne tylko z wyglądu. Nic więc dziwnego, że po ich odejściu Karolek i Emilka szybko za nimi zatęsknili…

„Nieziemskie” przygody dwójki rodzeństwa przedstawione zostały dowcipnie i śpiewająco – piosenkami mistrzów, znanych m.in. z niezapomnianego Kabaretu Starszych Panów. Muzykę do nich napisał Jerzy Wasowski, a słowa: Jerzy Kierst, Andrzej Nowicki, Roman Pisarski i Jeremi Przybora. Piosenki z niepowtarzalnym, urokliwym klimatem, w nowych aranżacjach muzycznych kielczanina Wojciecha Lipińskiego, oczarują i młodsze, i starsze pokolenie.

Przedstawienie wpisuje się w obchody 110 rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego.

Twórcy

  • Justyna Zar

    scenariusz i reżyseria

  • Joanna Biskup-Brykczyńska

    senografia

  • Jerzy Wasowski

    muzyka

  • Wojciech Lipiński

    aranżacje

  • Patryk Miszczak

    beatbox

  • Maciej Florek

    choreografia

  • Przemysław Żmiejko

    multimedia

  • Aleksandra Lipińska

    konsultacje wokalne

  • Jerz Kierst, Andrzej Nowicki, Roman Pisarski, Jeremi Przybora

    teksty piosenek

Obsada

  • Mateusz Drozdowski
  • Aleksandra Sapiaska
  • Ewa Lubacz
  • Agata Sobota
  • Zdzisław Reczyński
Spektakl "Niemożliwe - Wasowski dzieciom" w ramach II. Festiwalu "Klasyka Od- Nowa" prezentuje Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" / Kielce

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego jest jedynym w województwie świętokrzyskim profesjonalnym teatrem lalkowym. Swoją działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury prowadzi nieprzerwanie od 1955 roku.

Założył go Stefan Karski, który był dyrektorem teatru do 1973 roku. Funkcję dyrektora teatru w kolejnych latach pełnili: Wanda Szplit (1973 – 1974), Tomasz Stecewicz (1974 – 1977), Ryszard Barański (1977 – 1981), Irena Dragan (1981 – 2011), p.o. dyrektora Przemysław Predygier (2011 – 2012), Robert Drobniuch (2012 – 2020), a od września 2020 roku Piotr-Bogusław Jędrzejczak.

Repertuar teatru oparty jest głównie na adaptacjach największych polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej. Teatr wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Poza regularną działalnością repertuarową, prowadzi również działalność edukacyjną i artystyczną, realizując liczne projekty, często wspólnie z innymi instytucjami: teatrami, placówkami kultury, szkołami, uczelniami, stowarzyszeniami, fundacjami.

Teatr realizuje także projekty organizowane przez MKiDN, Narodowe Centrum Kultury czy Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz projekty międzynarodowe np. wspólnie z Shanghai Puppet Theatre, Antonem Anderle, tureckim Cengiz Özek Shadow Theatre ze Stambułu, Teatrem Líšeň z Czech czy Lindenfels Westfluegel w Lipsku.

W ciągu swojej 68-letniej historii „Kubuś” zdobył wiele prestiżowych nagród dla aktorów, twórców i teatru, m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którym teatr został odznaczony w 2021 r.

W 2024 roku przewidziane są przenosiny „Kubusia” z obecnej, już od dawna niewystarczającej dla tak prężnie działającej instytucji, siedziby przy ul. Dużej 9 do nowej na Wzgórzu Zamkowym, gdzie rozpoczęła się przebudowa dwóch osiemnastowiecznych budynków przy ul. Zamkowej 1, na potrzeby kieleckiego teatru lalkowego.

Wybierz termin