HIPOKAMP
Opis spektaklu
Spektakl „Hipokamp” jest wynikiem warsztatów teatralnych w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana dla młodzieży prowadzonych w sezonie 2023/2024 przez naszego aktora – Wojciecha Żak.
„No chodź. Jeszcze kilka kroków. Podaj mi rękę. Jesteśmy. Nic wyżej już nie ma. Jesteś na samym szczycie. Człowiekowi oderwanemu od ziemi trudniej się tu oddycha. Co widzisz? Przypomnij sobie wszystko co dotychczas przeżyłeś.”
To zetknięcie ze zdarzeniami, które nie mają swego własnego miejsca w czasie. Które na trwałe zostały zapisane pamięci. Z wydarzeniami, które przyszły za późno, gdy cały czas był już rozdany, rozdzielony, i teraz zostały zawieszone w powietrzu, bezdomne i błędne.
To opowieść o naszych własnych powrotach – tych małych i dużych. Tych, których się obawiamy i tych za które oddalibyśmy wszystko. Co w ostateczności prowadzi do poszukiwania i próby zrozumienia własnego istnienia, którego nie jesteśmy pewni. A wszystko to za sprawą nieobliczalnej maszynerii zdarzeń.
Pod północny niebem,
W świetle blasku gwiazd,
Wiatr niesie historie,
Skończył nam się czas.
Skąd tytuł? Czym jest Hipokamp? Będzie trochę o biologii, ale zaraz wyjaśnimy dlaczego.
Hipokamp stanowi kluczowy element mózgu człowieka oraz innych ssaków. Należy on do układu limbicznego i odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu pamięci długotrwałej i przestrzennej. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie pamięci, w tym konsolidację informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, długotrwałe wzmocnienie synaptyczne, udział w pamięci przestrzennej i nawigacji. Ponadto hipokamp jest strukturą zdolną do tworzenia nowych neuronów.
Więc parafrazując klasykę, w końcu ktoś lub coś istnieje tak długo, jak pamięć o tym kimś lub czymś.
W warsztatach brał udział również Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kaletach.
Pomysły na plakat powstały w Liceum Plastyczne im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej.
Autorką plakatu jest Martyna Przybysz. Pozostałe pomysły i inspiracje zagoszczą w Teatrze jako wystawa towarzysząca premierze spektaklu.
Twórcy
-
Wojciech Żak
scenariusz, reżyseria, scenografia
-
Paulina Janik-Żak
asystent reżysera
-
Julia Zatorska
inspicjent
-
Paweł Szymkowiak
opracowanie muzyczne, wizualizacje
-
Tomasz Motłoch
pomoc scenograficzna
-
Szymon Dziedzic
pomoc scenograficzna
-
Mateusz Kurczych
reżyseria światła
-
Karol Nowak
akustyka i nagłośnienie
-
Patrycja Kundro
produkcja
-
Martyna Przybysz
plakat
Obsada
- Anna Bujny
- Anastazja Wójtowicz
- Bożena Borowska
- Natalia Golka
- Emilia Błach
- Emilia Zastawna
- Julia Balewska
- Julia Panuszewska
- Malwina Galewska
- Wiktoria Wódka
- Dominik Korkosz
- Igor Fisior
- Wiktor Wysocki