Wróć
BAJKA-ZJAJKABAJKA O STWORKU BEZ KOLORKUPSTRYK! WSZYSTKO JASNE...!HOPLA! JESIEŃ, ZIMA, WIOSNA!SKĄD SŁONIE MAJĄ TRĄBY?

„BAJKA-ZJAJKA”

Bohaterami spektaklu są Puc i Ciut, którzy, znajdując podczas zabawy jajko, postanawiają się nim zaopiekować. Wkrótce z jajka wykluwa się gąsienica Zjajka, której głównym zajęciem jest pożeranie wszystkiego wokół. Przyjaciele podsuwają jej coraz to różniejsze smakołyki, chcą zainteresować Zjajkę różnymi zabawami. Ta jednak, obojętna na wszystko, je, je i je… aż w końcu… głęboko zasypia. Budzi się jako piękny motyl. Zachwyceni Ciut i Puc pragną, by został razem z nimi, ten jednak odlatuje.

W spektaklu pojawiają się gry słowne oparte na wieloznaczności słów, bazujące na wykorzystywaniu ich walorów dźwiękowych. Bajka, oprócz zabawy, zawiera także wartości poznawcze: jest opowieścią o poznawaniu świata, dorastaniu i narodzinach przyjaźni. Kameralny charakter spektaklu, możliwość doświadczenia różnorodnych wrażeń oraz wymiar edukacyjny sprawi, że jest on idealną propozycją dla każdego maluszka, poznającego otaczający go świat! Tym bardziej, że zabawa nie kończy się wraz z opuszczeniem kurtyny – po spektaklu dzieci mają okazję zrobić sobie zdjęcie z pluszowymi rekwizytami oraz sympatycznymi bohaterami przedstawienia – Pucem i Ciutem.

Autorem sztuki i jednocześnie reżyserem spektaklu jest Maciej Dużyński, aktor, reżyser, założyciel Teatru Domowego w Poznaniu. „Bajka-Zjajka” została wyróżniona w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2012
i opublikowana w 32. zeszycie „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Spektakl został nagrodzony ZŁOTĄ MASKĄ za rok 2012 w kategorii: spektakl młodych widzów.

Spektakl dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst i reżyseria: Maciej Dużyński
Scenografia: Anna Chadaj
Muzyka: Marek Żurawski

Obsada: Katarzyna Bała, Agnieszka Raj-Kubat

Premiera:  31 marca 2012
Czas trwania: 55 minut
Wiek:  dla dzieci od 0,6 roku do 5 lat.
Ceny biletów: 20zł/15zł
Rezerwacje: (32) 269-89-15

 

UWAGA
Bardzo prosimy o zapewnienie sobie i swoim podopiecznym lekkiego obuwia zmiennego lub skarpetek, ze względu na specyfikę spektaklu oraz wygodę maluszków. W razie braku obuwia zmiennego teatr posiada ochraniacze na obuwie. Uprzejmie informujemy, że zmiana obuwia na Baby Scenie obowiązuje wszystkich widzów.

„BAJKA O STWORKU BEZ KOLORKU”

Tytułowy Stworek jest naiwnym, uroczym, puchatym i całkowicie, ale to całkowicie  białym… jakby tu rzec… hmm… no… yyy… !!! Stworkiem właśnie! Jego życie jest równie urocze i białe jak on sam. I pewnie takim pozostałby na długi czas, gdyby na scenie nie pojawił się jego starszy, potwornie kolorowy brat zwany Potworkiem – Kolorkiem.

W tym miejscu zaczyna się teatralna przygoda. Przygoda naszych bohaterów, poruszająca naszych malutkich widzów, którzy razem ze Stworkiem i Potworkiem poznają piękny świat kolorów. Ich tajemnice, zagadki, zapachy i kształty, ich urodę i ciepło.

Podobnie jak każde przedstawienie realizowane w ramach „Baby -sceny”, ten spektakl jest dla dzieci doskonałą okazją do radosnej zabawy, do poznawania nowej rzeczywistości, do szeroko pojętych doznań zmysłowych oraz edukacji teatralnej a także – co jest niezwykle ważne – do osobistego współuczestniczenia w tworzeniu spektaklu. Autor bajki i zarazem reżyser tego przedstawienia, realizując na naszej scenie swój teatralny projekt, brał pod uwagę wszystkie te aspekty. Po przeprowadzonych konsultacjach pedagogicznych i rozmowach ze znawcami dziecięcej psychiki stworzył niezwykłą opowieść, która idealnie dopasowuje się do specyficznej percepcji najmłodszych widzów.

Dzieci od pierwszej do ostatniej chwili trwania spektaklu są emocjonalnie związane z losami głównego bohatera, bowiem dzięki stworzeniu na scenie postaci, która w swoich działaniach i sposobie myślenia odzwierciedla ich samych, mają pełną możliwość identyfikowania się z kreowanym przez aktora Stworkiem. Dodatkowo najmłodsi mają wiele okazji do interakcji z aktorami.

 

Scenariusz, reżyseria, scenografia: Tomasz Kowalski
Muzyka: Michał Makulski

Obsada: Joanna Rząp, Stefan Szulc, Agata Madejska

Premiera: 26 stycznia 2013
Czas trwania: 50 min
Wiek: 0,5 – 5 lat
Ceny biletów: 20zł/15zł
Rezerwacje: (32) 269-89-15

 

UWAGA
Bardzo prosimy o zapewnienie sobie i swoim podopiecznym lekkiego obuwia zmiennego lub skarpetek, ze względu na specyfikę spektaklu oraz wygodę maluszków. W razie braku obuwia zmiennego teatr posiada ochraniacze na obuwie. Uprzejmie informujemy, że zmiana obuwia na Baby Scenie obowiązuje wszystkich widzów.

„PSTRYK! I WSZYSTKO JASNE…!”

Przedstawienie, będące częścią akcji „Bezpieczniki TAURONA”, stawia sobie za cel zapoznania najmłodszych dzieci z problematyką działania światła i prądu. Partnerem spektaklu jest TAURON Dystrybucja.

W trakcie spektaklu, podążając za przygodami bohaterów bajki, widzowie będą się uczyły zarówno terminologii związanej z elektrycznością, jak również zasad bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi. Bohaterowie spektaklu w poetycki sposób opowiedzą o zasadach działania kabli, wtyczek i żarówek i pozwolą dzieciakom je zobaczyć, dotknąć i uruchomić. A jednocześnie zwrócą w sugestywny sposób uwagę na to, jakie prąd może nieść ze sobą zagrożenie.

Bohaterami bajki są dwie postacie bliskie emocjonalnej wyobraźni dziecka. Pierwszym bohaterem jest Cimci-Rymci – niemowlaczek. Drugim: Byczek Tauronek, starszy, bardziej doświadczony i dynamiczny. To on uczy młodszego Cimci-Rymci (a równocześnie całą widownię) jak należy obchodzić się z elektrycznością. Kolorystyka kostiumów obu bohaterów została tak przemyślana, aby na tle różowo-malinowej scenografii wszystkie gesty i ruchy były bardzo czytelne dla maluszków.

Ponieważ spektakl opowiada głównie o świetle, twórcy przedstawienia zwrócili szczególną uwagę na jakość i barwność tego elementu spektaklu. Dzięki uruchomieniu najnowszych projektorów świetlnych, widzowie doświadczą przepięknych wrażeń estetycznych. Wielokrotne zmiany kolorów skorelowane z grającą w tle muzyką, ciekawe zmiany planów świetlnych zapewnią niezapomniane wrażenia.

Tekst, reżyseria, scenografia: Tomasz Kowalski
Muzyka: Michał Kowalczyk

Obsada: Joanna Rząp, Patrycy Hauke

 

Premiera:  26 października 2013
Czas: 50 min
Wiek: 0,5 – 5 lat
Ceny biletów: 20zł/15zł
Rezerwacje: (32) 289-89-15

 

UWAGA
Bardzo prosimy o zapewnienie sobie i swoim podopiecznym lekkiego obuwia zmiennego lub skarpetek, ze względu na specyfikę spektaklu oraz wygodę maluszków. W razie braku obuwia zmiennego teatr posiada ochraniacze na obuwie. Uprzejmie informujemy, że zmiana obuwia na Baby Scenie obowiązuje wszystkich widzów.

„HOPLA! JESIEŃ, ZIMA, WIOSNA!”

Chcielibyście poznać najpiękniejszą łąkę na świecie? Rozedrganą, pełną dźwięków, barw i tajemniczych  stworzeń?

Opowiemy historię, w której pewnego dnia maluch No – No wyrusza na pierwsze w życiu spotkanie z osobliwościami przyrody. Na jego drodze pojawiają się zaskakujące ważki, przyjacielska gąsienica, przerażający pająk, uroczy motyl, którego musi obronić przed zagrożeniem. Wszystko to po trochu ciekawi go, trwoży i zachwyca zarazem. Dzięki temu można zapoznać małych widzów z elementami określającymi każdą porę roku (takimi jak: kolor, roślinność, temperatura), ukazać im w metaforyczny sposób następujące po sobie zmiany w przyrodzie.

Służyć mają temu w specyficzny sposób użyte środki teatralne. Od strony dźwiękowej, „Hopla!” można uznać za pierwszy elementarz, jaki dziecko powinno otrzymać  w swojej edukacji muzycznej. Powtarzalne motywy z „Czterech pór roku” Vivaldiego, to doskonały pretekst do poznania klasyków muzycznych. Linia melodyczna ze słynnych koncertów skrzypcowych stanowi podstawową bazę dźwiękową przedstawienia, do jej rytmu są dopasowane główne wątki teatralnej opowieści, a wszystko to dostosowane jest do możliwości percepcyjnych najmłodszych. W warstwie scenograficznej dominuje prostota . Białe tło „malowane” jest światłem, na oczach widzów ożywają kolorowe, trójwymiarowe ilustracje, a wszystkie działania odbywają się blisko i na „wyciągnięcie ręki”.

Jest to kolejne przedstawienie realizowane w ramach „Baby – sceny”.
Przedstawienie dofinansowane ze środków MKiDN.

 

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Tomasz Kowalski
Asystent reżysera: Agata Madejska
Muzyka: Antonio Vivaldi

Obsada: Stefan Szulc, Agata Madejska, Jacek Mikołajczyk

Premiera: 17 października 2015
Czas trwania spektaklu: 50 minut
Wiek: 0,5 – 4 lata
Ceny biletów: 20zł/15zł
Rezerwacje: (32) 269-89-15

 

UWAGA
Bardzo prosimy o zapewnienie sobie i swoim podopiecznym lekkiego obuwia zmiennego lub skarpetek, ze względu na specyfikę spektaklu oraz wygodę maluszków. W razie braku obuwia zmiennego teatr posiada ochraniacze na obuwie. Uprzejmie informujemy, że zmiana obuwia na Baby Scenie obowiązuje wszystkich widzów
.

„SKĄD SŁONIE MAJĄ TRĄBY?”

Zapraszamy najmłodszych widzów w podróż do dalekiej Afryki! Barwna, interaktywna baśń inspirowana jest legendą o tym, jak Dassie, dzielny góralek przylądkowy z serca czarnego lądu ocalił świat przed wielką suszą.  „Skąd słonie mają trąby?” to już piąta premiera na będzińskiej „Baby scenie” – tym razem przygotowywana przez jednego z najciekawszych twórców teatru dla dzieci Republiki Południowej Afryki – Vincenta Meyburgha, zrealizowana we współpracy z Jungle Theatre Company z siedzibą w Kapsztadzie.

O REŻYSERZE

Vincent Meyburgh – dyrektor artystyczny i założyciel Jungle Theatre Company, teatru dla dzieci działającego w Republice Południowej Afryki nieprzerwanie od 1995 roku. Jest reżyserem, artystą         i twórcą wielu spektakli o proekologicznym charakterze, wokół których buduje lokalne społeczności      i wychowuje młode pokolenia widzów. Laureat licznych programów stypendialnych, w tym Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ i Międzynarodowej Unii Lalkarskiej UNIMA. Wykładowca licznych kursów aktorskich w Kapsztadzie i Południowej Afryce, jest absolwentem wyższych uczelni w Londynie i Kapsztadzie,

DLACZEGO TEN REŻYSER? DLACZEGO WSPÓŁPRACA Z TEATREM Z RPA?

Jakub Kasprzak, dyrektor artystyczny Teatru Dormana: Spektakle dla najmłodszych widzów mają na celu zafascynować i zainteresować dzieci, dla których takie przedstawienie jest często pierwszą w życiu wizytą w teatrze. Chcemy inspirować i fascynować naszych widzów już od najmłodszych lat – proponując im tradycyjną baśń pochodzącą z odległej Południowej Afryki. Prosta fabularnie opowieść niesie ze sobą wiele wspaniałych doznań, rozbudza ciekawość otaczającego nas świata i daje dziecku szansę na odkrycie doświadczenia z dalekiego zakątka świata.

Paweł Klica, dyrektor Teatru Dormana: Vincent jest jednym z najważniejszych twórców teatru dla dzieci Południowej Afryki – a prowadzony przez niego teatr, Jungle Theatre Company, w swoich działaniach porusza tematy bliskie Teatrowi Dormana. Dostrzeganie piękna przyrody, szacunek do żywych stworzeń i odpowiedzialność za otaczający nas świat wpisują się w misję, którą chcemy realizować. Cieszymy się, że nowa premiera pozwoli naszym widzom na poznanie odległej i fascynującej kultury, a naszej instytucji otworzy perspektywy do dalszej współpracy międzynarodowej.

O JUNGLE THEATRE COMPANY

Od czasów założenia teatru jego misją jest inspirowanie i aktywizowanie dzieci i młodzieży ze wszystkich grup społecznych Południowej Afryki. Tworząc przedstawienia czerpiące się z bogatego dziedzictwa kulturowego i tradycji tego zakątka świata Jungle Theatre Company stał się jednym z najprężniej działających teatrów dla dzieci w całym kraju. W swoich spektaklach i warsztatach wykorzystują rozmaite techniki lalkowe, taniec, muzykę, śpiew czy elementy cyrkowe. Twórcy inspirują się otaczającym nas światem – angażując dzieci i młodzież w działania ekologiczne, pobudzając ciekawość dotyczącą środowiska naturalnego, ale także budując lokalne społeczności i tworząc silne wspólnoty dające szansę na rozwój młodego widza.

Spektakl wyprodukowany we współpracy z Jungle Theatre Company z siedzibą w Kapsztadzie, Republika Południowej Afryki.

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Vincent Meyburgh
Obsada: Karol Gaj, Patrycy Hauke

Premiera: 1 czerwca 2018
Czas trwania spektaklu: 50 minut
Wiek: 1 – 6 lata
Ceny biletów: 20zł
Rezerwacje: (32) 269-89-15

Spektakl jest grany na Małej Scenie Teatru Dormana
Dworzec PKP Będzin Miasto/ wejście przy peronie 1

 

UWAGA
Bardzo prosimy o zapewnienie sobie i swoim podopiecznym lekkiego obuwia zmiennego lub skarpetek, ze względu na specyfikę spektaklu oraz wygodę maluszków. W razie braku obuwia zmiennego teatr posiada ochraniacze na obuwie. Uprzejmie informujemy, że zmiana obuwia na Baby Scenie obowiązuje wszystkich widzów
.