Pamięć Rutki

Dla młodzieży i dorosłych

Reż. Justyna Łagowska

Spektakl inspirowany prawdziwą historią nastoletniej mieszkanki Będzina Rutki Laskier. Zapraszamy w podróż rozpoczynającą się tu i teraz. Teatralny wehikuł przenosi nas do 1943 roku, a potem do świata nastolatków żyjących w stanie zagrożenia. Jak wyglądała rzeczywistość oczami czternastolatki? Jakie były jej marzenia? Jakie emocje towarzyszyły każdego dnia? Dynamiczny, oparty na wyraźnym rymie spektakl Justyny Łagowskiej jest grą obrazów, słów, sensów, grą historii z teraźniejszością.

Twórcy i obsada

Autor Michał Kmiecik
Reżyseria i scenografia Justyna Łagowska
Asystentka reżysera Sara Lech
Choreografia Milena Czarnik
Kostiumy Katarzyna Jeznach
Muzyka Dawid Sulej Rudnicki
Projekcje wideo Bartosz Zapart
Pedagog teatru Agnieszka Szymańska
ObsadaKarolina Gorzkowska (aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora), Sara Lech, Karol Gaj, Michał Woźniak, Wojciech Żak.

Recenzje i nagrody

Spektakl otrzymał wyróżnienie Jury Juniorów XX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak 2018" w Warszawie.

Spektakl brał udział w 24. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej w sezonie 2017/18.

Spektakl nominowany do nagrody za spektakl dla młodych widzów w 5. edycji konkursu "Złota Maska Województwa Śląskiego".

"Pamięć Rutki" na Festiwalu Mała Boska Komedia: pan minister się obrazi Dawid Dudko, 17.05.2019 (onet.pl)

Nie przestrasz jej Jacek Sieradzki, 05.12.2017 (e-teatr.pl)

Portret pamięciowy Magdalena Tarnowska, 03.11.2017 (teatralny.pl)

(...) Bądźcie odważni i walczcie Marta Odziomek, 02.10.2017 (Gazeta Wyborcza)

Premiera 1 października 2017
Czas trwania 60 minut
Wiek Spektakl dla młodzieży licealnej oraz dorosłych

Warsztaty

Warsztaty do spektkalu "Pamięć Rutki":
"Korzenie"

Głównym tematem spektaklu jest pamięć. Każdy z nas ma swoje wspomnienia. Świat jest jednak starszy od nas. Wypełniają go wydarzenia, w których uczestniczyli nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie. Codziennie mijamy pomniki i przypominające o historycznych wydarzeniach tablice, cmentarze, zabytki. Przeszłość mówi do nas choć nie zawsze umiemy usłyszeć ich głos.

Warsztaty dedykowane "Pamięci Rutki" to animowana przez prowadzącego rozmowa, w której uczestnicy zastanowią się nad tym ile wiedzą o miejscu, w którym żyją, na ile znają biografie swoich przodków, czy wiedzą skąd się wzięli i czy wiedza ta jest im do czegoś potrzebna? Młodzi ludzie szukać będą odpowiedzi na pytania dotyczące akceptacji przeszłości i relacji między historią a tożsamością. Udział w warsztacie pozwoli pogłębić zrozumienie spektaklu i twórczo rozwinąć poruszone w nim wątki.

Czas trwania 45 minut
Wiek od 14 lat
Cena bezpłatnie
Ilość osób maksymalnie 30 osób w grupie

Warsztat może odbyć się bezpośrednio po spektaklu w siedzibie Teatru Dormana. Rezerwacja warsztatów odbywa się pod numerem Biura Organizacji Widowni pod numerem 32 267 73 12.

Poza warsztatami Teatr Dormana oferuje także lekcje teatralne, odbywające się w siedzibie Teatru, których treść nie jest powiązana z konkretnymi przedstawieniami, i które mogą odbyć się po dowolnym przedstawieniu. Kliknij tutaj by dowiedzieć się więcej