Lekcje teatralne

Poza warsztatami związanymi tematyką z konkretnymi spektaklami, Teatr Dormana oferuje także lekcje teatralne, których treść nie jest powiązana z żadnym przedstawieniami, i które mogą odbyć się po dowolnym przedstawieniu.

LEKCJA 1: TEATRALNE ZAKAMARKI

Lekcja teatralna w formie spaceru z przewodnikiem po budynku Teatru Dormana.

Uczestnicy dowiedzą się jak wygląda praca nad przedstawieniem od momentu pisania sztuki, poprzez ustalenie obsady, próby, produkcję scenografii, rekwizytów i kostiumów, po premierę i dalszą eksploatację. Widzowie wejdą na scenę, zajrzą za kulisy, przyjrzą się sznurowni, zerkną do garderób i przyjrzą się pracy w pracowniach plastycznych i na sali prób. Przekonają się w jaki sposób zasłania się kurtynę i zmienia się dekoracje, w jaki sposób na scenie pada deszcz, grzmi, świeci słońce i wieje wiatr.

Przewodnik ujawni, co dzieje się za lalkowym parawanem. Przybliży także pokrótce historię Teatru Dormana, opowie kilka teatralnych anegdot, omówi parę funkcjonujących w teatrze przesądów, zdradzi także znaczenie terminów takich jak sztankiet, próba generalna, inspicjent. Treść lekcji jest dostosowana do wieku uczestników.

Czas trwania: 45-60 minut
Wiek: od 3 do 14 lat
Cena: 8 zł od osoby (bilet grupowy) / 12 zł od osoby (bilet indywidualny)
Ilość osób: 19 - 50

Lekcje teatralne odbywają się dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli w siedzibie teatru przy ul. Teatralnej 4. Rezerwacje przyjmuje Biuro Obsługi Widowni pod numerem telefonu 32 267 73 12.LEKCJA 2: JAK OŻYWIĆ LALKĘ?

Lekcja teatralna w formie warsztatów konstruktorskich i wykładu prowadzona w pracowni plastycznej Teatru Dormana przez mechanizatora lalek – rzemieślnika teatralnego specjalizującego się w konstruowaniu mechanizmów ruchowych lalek.

Podczas zajęć uczestnicy nauczą się czym różnią się od siebie marionetki, kukły, pacynki, jawajki, bunraki i muppety, poznają metody budowania mechanizmów, dzięki którym lalki mogą się poruszać, dowiedzą się jak przebiega proces powstawania lalki: od projektu, przez budowę do animacji w spektaklu. Każdy z uczestników korzystając z różnych materiałów i łącząc ze sobą elementy, stworzy swoją lalkę zrobioną według własnego projektu.

Czas trwania: 60 - 90 minut
Wiek: od 7 do 14 lat
Cena: 10 zł od osoby
Ilość osób: 20-25

Lekcje teatralne odbywają się dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli w siedzibie teatru przy ul. Teatralnej 4. Rezerwacje przyjmuje Biuro Obsługi Widowni pod numerem telefonu 32 267 73 12.

Edukacja

Scena rozwija wyobraźnię i wrażliwość widzów. Spektakl jest jednocześnie rozrywką i formą nauki, sposobem kreatywnego spędzania czasu, okazją do poszerzenia horyzontów, kulturalną aktywnością społeczną.

Nowoczesny teatr dla dzieci i młodzieży stara się, by młody widz rozwinął się i wyniósł z udziału w przedstawieniu maksymalnie wiele. Stąd Teatr Dormana tworzy ofertę różnorodnych warsztatów i lekcji poszerzających konteksty poszczególnych spektakli, pogłębiających wiedzę dotyczącą kultury teatralnej i dającą widzowi okazję do samodzielnej ekspresji.

Większość spektakli Teatru Dormana posiada dedykowany danemu tytułowi warsztat, dzięki któremu młody widz lepiej zrozumie literacki kontekst przedstawienia oraz wykorzystaną w inscenizacji formę.

Dążymy do pogłębienia świadomego odbioru przedstawienia przez dzieci i młodzież. Chcemy, żeby młodzi widzowie umieli rozmawiać o sztuce i argumentować swoje sądy estetyczne. Pragniemy, żeby obejrzenie spektaklu teatralnego pogłębione przez udział w warsztatach, było dla naszej widowni doświadczeniem rozbudzającym ich kreatywność i miłość do sztuki.

Opis warsztatów dedykowanych poszczególnym spektaklom dostępny jest na stronie konkretnego przedstawienia - Przejdź do listy spektakli >

Warsztaty odbywają się w szkołach lub przedszkolach lub w siedzibie teatru. Rezerwacje przyjmuje Biuro Obsługi Widowni pod numerem telefonu 32 267 7312.