Aktualności

Z przykrością informujemy, Teatr zawiesza spektake do odwołania.

W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 sztab kryzysowy z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.

W przypadku biletów ZAKUPIONYCH W KASIE zwrot możliwy jest tylko w Kasie Biletowej (ul. Teatralna 4) za okazaniem paragonu i biletu – w obecnej sytuacji Kasa Teatru będzie nieczynna do odwołania.

W przypadku biletów ZAKUPIONYCH ON-LINE na wydarzenia w dniach zwrot nastąpi automatycznie na konto, z którego zostały opłacone bilety.Kompania Teatralna zaprasza Państwa do pokoju w dziwnym hotelu z dwoma co najmniej dziwnymi gangsterami, gdy na zewnątrz zaczai się świat w postaci tajemniczego „dyspozytora”. Jakże eksploatowany obecnie, zapowiadany już dawno przez Orwella, wszechobecny Wielki Brat. Para typów podejrzanego autoramentu to intrygujący motyw zarówno filmowy jak i literacki. U Becketta: Vladimir i Estragon, u Quentina Tarantino? A proszę, chociażby w Pulp Fiction: pamiętacie taniec Travolty, psalmy głoszone przez Samuela L. Jacksona, czy też zegarek skrzętnie przechowany w- i po- ojcu Bruce'a Willisa..? Tarantino odrobił lekcje... my je sprawdzamy... wy ocenicie... dzięki bohaterom Samoobsługi, Benowi i Gusowi, Tarantino przedarł się wreszcie na scenę, tu, w Polsce. Komedia, groteska, thriller - decyzja należy do Was. Zapnijcie pasy... dbamy o Wasze bezpieczeństwo i poczucie humoru. Autor: Harold Pinter Reżyseria: Wojciech Malajkat

Termin: 27.03.2020r. godz. 18.00
Cena biletu: 70.00 zł
Obsada: Piotr Szwedes i Mikołaj Roznerski
Bilety dostępne na stronie Teatru oraz w kasie Teatru.

Greta i Albert, małżeństwo aktorów wiedzie szalone życie walcząc o swoje miejsce na scenie i w związku. Czy należy się godzić z upływającym czasem? Każde z nich radzi sobie z tym na swój sposób. Greta stawia czoła przyszłości za pomocą zabiegów chirurgii estetycznej powoli tracąc rysy twarzy, natomiast Albert biernie się jej poddaje... do czasu. Przyszłość... Co przyniesie kolejny dzień? I jak nie dać się zepchnąć ze sceny, nie tylko tej zwanej życiem? Pewnego dnia w życiu małżeńskiego duetu pojawia się dwóch braci. Modest jest lekarzem medycyny estetycznej oferującym Grecie wieczną młodość, a może i miłość? Jego starszy brat, Gerard to mecenas, który reprezentuje tylko bogatych i wpływowych klientów. Który z nich skrywa tajemnicę? A gdyby pewnego dnia Twoja ciotka umarła i zapisała Ci w spadku siedemdziesiąt milionów dolarów? Mecenas Gerard musi skontaktować się z Gretą, żeby przekazać jej spadek. Od tej chwili gra idzie o najwyższą stawkę. Albert przypadkowo odbiera telefon od mecenasa i wymyśla plan akcji , żeby jako Greta przejąć spadek. Nie spodziewa się, że mecenas już dokładnie wszystko zaplanował aby wyłudzić majątek. Kto ostatecznie wpadnie w czyją pułapkę i kto okaże się mistrzem blefu? Czy na pewno wszystko jest takie, jak nam się wydaje? Znakomita komedia pomyłek, pełna intryg i zwrotów akcji, która na wesoło ukazuje rozterki każdego z nas. Sekret, spisek, zmowa, oszustwo, gierki, romans; jak się w tym wszystkim nie pogubić, skoro każdy ma coś do ukrycia? Wszyscy grają przemyślane przez siebie role. Uleczyć ich może tylko prawdziwa miłość, ale jak się połapać, kto jest kim, żeby odpowiednio ulokować uczucia? Doskonała komedia o mieszaniu ról damsko-męskich, o konieczności łączenia sił i o znajdywaniu radości w małych rzeczach. Niezrównany popis aktorski. Bezkonkurencyjna wartka fabuła osadzona w naszej rzeczywistości. Czy kobieta idealna istnieje? Świetna komedia, ale chyba zbyt optymistyczna.

Termin 6.02.2020r. godz. 19.00
Cena biletu 70.00 zł
Obsada: Adrianna Biedrzyńska, Artur Dziurman, Michał Pietrzak, Michał Milowicz
Bilety dostępne na portalu KUPBILECIK.PL

Uprzejmie informujemy, że z powodów choroby aktorów w dniu 9 listopada Teatr Dormana zagra na w ramach Baby Sceny o godz. 10:00 zagra "Bajka - Zjajka" zamiast planowanego na ten dzień "Rowerem po Polsce". Za zmianę przepraszamy.Już 9 listopada zapraszamy Państwa już po raz 10 na Noc Teatrów Metroplii. Szegóły wadażenia znajdą Państwo TUTAJ. Bilety na wydarzenia dostępne są w zakładce "repertuar".W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie po raz piąty. Pomysł DTP zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział ok. 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 18 maja, ale spektakle „za grosze” będą grane przez cały tydzień – aż do 26 maja. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 350 groszy (3,5 zł).

W Teatrze Dormana zapraszamy na spektakl przedpremierowy "Opowieści ze zmyślonego cyrku" w reż. Marty Kuczyńskiej i Jacka Timingeriu w sobotę, 18 maja o godzinie 11:00. Kasa biletowa, w której można nabyć bilety, czynna jest w tym dniu od godziny 9:00. Obowiązuje limit czterech biletów na osobę.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach DTP spektakli dostępne są na przygotowanej z tej okazji stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl oraz na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.Niespodzianka! Już 1 czerwca o godzinie 17:30 zapraszamy Państwa na premierę nowego spektaklu Baby Sceny pt.: "Ciuf Ciuf" w reżyserii japońskiego artysty Atsuto Suzuki. Atsuto przygotowuje widowisko dla najmniejszych widzów dzięki wsparciu Kolei Śląskich - a efekty jego pracy będzie mogli zobaczyć już wkrótce!

Spektakl tworzony jest w koprodukcji z Indian Elephant Theatre z siedzibą w Tokio. Bilety dostępne są w zakładce "repertuar".Do premiery zostało naszego najnowszego przedstawienia familijnego zostało 13 dni!

Żonglujemy, tańczymy na szarfach, skaczemy na trapezach i gramy na instrumentach - przed nami ostatni tydzień przygotowań przed pokazami przedpremierowymi.Spektakl w pocie czoła przygotowują z nami mistrzowie nowego cyrku z Kejos The-At-Er - Marta Kuczyńska i Jacek Timingeriu, oraz mistrzowie małych instrumentów z zespołu Małe Instrumenty. Ale będzie się działo!

"Opowieści ze zmyślonego cyrku" na postawie powieści "Przygody Pędrka Wyrzutka" Stefana Themersona lądują w Będzinie 18 maja - nie może Was tam zabraknąć!Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy, Pedagodzy,

Zwracamy się do Was jako zespół pracowników i artystów Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie — nie tylko jako przedstawiciele środowiska artystycznego, ale przede wszystkim przyjaciele, znajomi, koledzy.

Kiedy przed ponad siedemdziesięciu laty Jan Dorman wraz ze swoją małżonką powołał do życia Międzyszkolny Teatr Dziecka, na pierwszym miejscu stawiał dobro i rozwój dzieci. To właśnie dzieci były dla Dormana motywacją i motorem napędowym działań, które w rezultacie doprowadziły do powstania Teatru Dzieci Zagłębia. Przez ponad trzydzieści lat jego praca zmieniła sposób patrzenia i traktowania w teatrze najmłodszego widza; jego troska, poświęcenie i zaangażowanie na zawsze wpłynęły na szacunek, z jakim twórcy powinni podchodzić do młodych ludzi.

Droga Dormana nie należała do dróg łatwych. Do dziś wspomina się determinację, upór i wytrwałość, z jakimi dążył do realizacji swoich celów. Nasz Teatr, pragnąc kontynuować dziedzictwo swojego założyciela, także wielokrotnie stawiał czoła licznym przeciwnościom losu - w pamięci wielu z nas nadal stają dramatyczne sceny rozgrywające się zaledwie kilka lat temu. Często nie docenia się znaczenia pracy na rzecz dzieci. Przypisuje się jej niewielką wartość, nie zauważając, jak trudna i wymagająca jest to rola - ani tego, jak wielka rzesza ludzi w perspektywie kraju stawia dobro dzieci na pierwszym miejscu, gdy obok Was oddają mu swoją energię niezliczeni artyści, animatorzy, instruktorzy ośrodków kultury.

Z wielkim smutkiem i niepokojem obserwowaliśmy wydarzenia ostatnich tygodni. Nasz Teatr stanął w miejscu; z dnia na dzień odwoływaliśmy kolejne spektakle, wpatrując się w nieruchome drzwi, przez które jeszcze parę dni temu przechodziły całe klasy, szkoły, przedszkola. Rozumieliśmy, że stajemy się częścią niezwykle ważnych wydarzeń; nasza pusta sala widowiskowa była świadectwem zmian. W osobistych i telefonicznych rozmowach słuchaliśmy od Was o przebiegu tych niezwykłych tygodni. Wiedzieliśmy, że im trudniejsza jest Wasza sytuacja, w tym gorszej znajdzie się i nasz Teatr, podobnie jak dziesiątki teatrów dla młodego widza w całym kraju.

Zależy nam, abyście czuli nasze wsparcie i mogli traktować Teatr Dzieci Zagłębia jako miejsce ponad podziałami. Chcemy, abyście zarówno Wy, jak i wasi uczniowie, nie porzucali myśli o przyjeździe do Będzina. Jesteśmy gotowi grać, prowadzić warsztaty i wspólnie z Wami nadal odważnie prowadzić młodych ludzi w świat dorosłości - wierzymy w głęboki sens i znaczenie tej ciężkiej i trudnej pracy.

Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy, Pedagodzy - bez Waszej obecności w naszym Teatrze w nadchodzących miesiącach nie jesteśmy w stanie funkcjonować i istnieć. Dziękujemy, że każdego dnia kształtujecie przyszłość nadchodzącego pokolenia.

Podpisano: PRACOWNICY TEATRU DZIECI ZAGŁĘBIA IM. JANA DORMANA W BĘDZINIEPrezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski zaprasza uczniów będzińskich szkół i przedszkoli wraz z opiekunami na bezpłatny pokaz spektaklu „Karolcia”, w piątek, 12 kwietnia o godz. 10.00. W sprawie rezerwacji biletów prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widowni pod numerem telefonu 32 267 73 12.

Prosimy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych o zabranie ze sobą legitymacji szkolnej. Spektakl jest odpowiedni dla dzieci od 6 roku życia.Informujemy, że 16 maja o godzinie 18:00 nasz Teatr zagra spektakl Justyny Łagowskiej "Pamięć Rutki" na Festiwalu Mała Boska Komedia, organizowanym przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. Mała Boska Komedia jest jednym najważniejszych festiwali spektakli dla dzieci i młodzieży w Polsce - gratulujemy!Teatr Dormana już poraz czwarty dzięki Iteatr i TVP3 Katowice za pośrednictwem (nomen omen) sieci, zagrał spektakl transmitowany do szkół na terenie Polski. Dzisiejszą transmisję obejrzało ponad 13 000 uczniów z 272 placówek w całej Polsce. Dziękujemy!.Już 29 marca zapraszamy na pierwszy koncert odbywający się w ramach "Drugiej Zmiany Teatru Dormana", cyklu przedstawień dla dorosłych na Małej Scenie - prezentujemy zespół "Siostry Łotry"!

Zapytani, dlaczego to, co tworzą określili mianem „piosenki humanistycznej” odpowiedzieli: bo to takie od człowieka dla człowieka. Siostry Łotry w sposób lekki, często żartobliwy poruszają tematy, które aż proszą się o komentarz. Tematy nie zawsze miłe, nie zawsze łatwe. A jednak robią to w sposób tak wdzięczny, że chce się przy tym tańczyć.

Bilety na koncert dostępne są w zakładce "repertuar".Już w tę sobotę, 23 marca, zapraszamy Państwa na premierę nowego spektaklu familijnego "Pinokio" w reżyserii Anny Retoruk. Bilety dostępne są w zakładce "repertuar" naszej strony internetowej.Jak wygląda Polska oczami kogoś, kto poznaje ją po raz pierwszy?
W jaki sposób pachną polskie góry, a jak smakuje polskie morze?
Jak się tańczy krakowiaka, a kto spotyka w lesie dzika — to znaczy żubra?

Zapraszamy najmłodszych widzów na niezwykłą podróż po naszym kraju - razem z twórcami pochodzącymi z odległej Tongi i Nowej Kaledonii. Steev i Ebonie, na co dzień mieszkający na dalekich pacyficznych wyspach, przez dwa marcowe tygodnie podróżowali po całej Polsce odwiedzając jej najdalsze zakątki. Teraz dzielą się z dziećmi doświadczeniami ze swojej wyprawy - i opowiadają o naszej ojczyźnie w zupełnie nowy sposób. Wspólnie z aktorami Teatru Dormana mali podróżnicy poznają wyjątkowe miejsca na mapie naszej ojczyzny. Kto wie - może po przedstawieniu Wasze niedzielne rowerowe wycieczki okażą się dużo dłuższe, niż do tej pory!

Spektakl produkowany jest w koprodukcji z "On The Spot - Arts Initiative" z siedzibą w Nuku'alofa, Królestwo Tonga.

Patronaty honorowe nad spektaklem objęli: Ambasada RP w Wellington, Prezydent Miasta Białystok, Burmistrz Miasta Zakopane, Burmistrz Miasta Łowicz oraz Burmistrz Kartuz.

Partnerami spektaklu są Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Miasto Kraków, Muzeum Arkadego Fiedlera oraz Centrum Bajki w Pacanowie.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane24, Dziennik Zachodni, Śląskie naszemiasto.pl, Radio Katowice, Radio Gdańsk S.A., CzasDzieci.pl oraz Dziennik Teatralny.

Spektakl jest częścią projektu "Cudze chwalicie, swego nie znacie..." sfinansowanego ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.Informujemy, że w poniedziałek, 4 marca o godzinie 10:00 odbędzie się pożegnanie z tytułem "Zwierzęta Doktora Dolittle" w reż. Jerzego Bielunasa. Zapraszamy także na przedostatni pokaz spektaklu w sobotę, 2 marca, o godzinie 16:00. .Teatr Dormana otrzymał dofinansowanie w ramach programu „Infrastruktura kultury” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na zadanie pod nazwą:"Przebudowa parku oświetleniowego dużej sceny Teeatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana". Kwota dofinansowania to aż 450 tysięcy złotych! Dzięki tym funduszom duża scena Teatru Dormana zostanie wyposażony w nowoczesne oświetlenie sceniczne.

.W ramach drugiej odsłony cyklu „Historia Polski w dramacie” Alina Moś-Kerger wyreżyseruje czytanie performatywne klasycznego dramatu Alojzego Felińskiego „Barbara Radziwiłówna”. Zapraszamy 8 II o 12:00 na dużą scenę Teatru Dormana. Zapraszamy na stronę projektu..2 lutego odbędzie się pierwsza w tym roku premiera Teatru Dormana. Zapraszamy na „Misia Leopolda” spektakl w reżyserii Olimpii Bogusz dla najmłodszych dzieci (od pół roku do pięciu lat). Kolejne spektakle odbędą się 16, 18, 21, 22 i 23 lutego. Występuje Milena Jabłońska / Ewa Zawada i Jacek Mikołajczyk / Rafał Pietrzak. Zapraszamy do odwiedzenia strony spektaklu.

fot. Julita PasikowskaDzięki dofinansowaniu z programu MKiDN „Niepodległa” w Teatrze Dormana odbędzie się cykl czytań performatywnych dla młodzieży „Historia Polski w dramacie”. Grupa reżyserów przygotuje z aktorami Teatru interpretacje ważnych tekstów dramatycznych odnoszących się do historii Polski. Cykl rozpocznie „Legenda” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Grzegorza Grecasa. Zapraszamy na stronę projektu..

Dnia 8 grudnia 2018 o godzinie 16:00 zapraszamy na spektakl pt.: "Kopciuszek" w reżyserii Jerzego Machowskiego oraz spotkanie ze św. Mikołajem. Podpisane paczki, imieniem i nazwiskiem dziecka, będzie można składać w/w dniu od godziny 15:00.Z radością informujemy, że dwa nasze spektakle - „Plastusiowy Pamiętnik” w reżyserii Edyty Januszewskiej i „Karolcia” w reżyserii Judyty Berłowskiej zostały zakwalifikowane do IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, organizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie - twórcom gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces!Już w tę sobotę, 10 listopada w naszym Teatrze odbędzie się charytatywny pokaz spektaklu „Karolcia” w reż. Judyty Berłowskiej, z którego część przychodów zostanie przekazana Fundacji „Zdążyć z Pomocą” na rehabilitację Madzi Rajskiej. Zachęcamy do rezerwowania biletów!
Chwalimy się! Dzięki złożonym wnioskom Teatr Dormana otrzymał dofinansowania ze środków Programu Wieloletniego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa 2018-2022”, na realizację aż dwóch zadań:

1. Serii czytań dla młodzieży pod zbiorczym tytułem “Historii polski w dramacie”, oraz
2. Realizację trzech premier dla dzieci i młodzieży w 2019 roku - zadanie pod tytułem “Cudze chwalicie, swego nie znacie - Stulecie Niepodległości w Teatrze Dormana”.

Otrzymanie wsparcia MKiDN na realizację aż dwóch zadań to dla nas wielkie wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy - mamy nadzieję, że jej efektami będziemy mogli dzielić się wspólnie z Państwem na obu naszych scenach już w najbliższych miesiącach. Najbliższa planowana premiera w ramach programu „Niepodległa” już w kwietniu - a w tajemnicy możemy zdradzić wam, że szykujemy dla najmłodszych widzów nowe przedstawienie „Baby Sceny”!Dziennik Poliny Żerebcowej, obecnie uznanej pisarki i dziennikarki, to poruszający zapis wchodzenia w dorosłość w trakcie trwania wojny. Czeczeńska autorka opisuje swoje dzieciństwo i młodość, które przypadły na lata 1994–2004. Najpierw jako dziewięcioletnia dziewczynka, potem jako nastolatka dokumentuje swój proces dojrzewania, prezentuje własną wizję świata i uwiecznia doświadczenia, które ją kształtują – rejestruje całe swoje życie, które toczy się podczas przerażających wojen czeczeńskich.

Spektakl w reżyserii Iwana Wyrypajewa, którego głównym bohaterem jest wspomniany dziennik prezentowany przez wybitnego aktora, Andrzeja Seweryna, oddaje głos Polinie, by mogła opowiedzieć nam o tym, co przeżyła, co działo się na przestrzeni 10 lat, podczas dwóch wojen czeczeńskich. Tak oto tworzy się opowieść o tym, jak w najbardziej nieludzkich okolicznościach pozostać człowiekiem.

We współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie oraz Domem Produkcyjnym WEDA, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to niezwykłe przedstawienie będzie gościło na deskach będzińskiej sceny już w poniedziałek, 5 listopada - zachęcamy do rezerwacji biletów w Biurze Obsługi Widza pod numerem +48 32 267 73 12.
16 października Teatr Dormana miał szansę dwukrotnie zaprentować swój spektakl w reżyserii Justyny Łagowskiej pt.: „Pamięć Rutki” na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”. Ze stolicy wróciliśmy z nagrodą - wyróżnieniem przyznawanym przez Jury Juniorów, czyli dziecięce Jury tego prestiżowego festiwalu!

Gratulujemy realizatorom i zespołowi - a Was zapraszamy do zakupu biletów na nasze styczniowe pokazy "Pamięci Rutki" w Będzinie!Uprzejmie informujemy, że z powodów technicznych w dniu 17 listopada Teatr Dormana zagra na dużej scenie spektakl "Cudowna lampa Aladyna" zamiast planowanego na ten dzień "Kota w butach". Za zmianę przepraszamy.Drzewa pochłaniają szkodliwy dla nas dwutlenek węgla i uwalniają życiodajny tlen, dają pożywienie i schronienie tysiącom gatunków zwierząt, roślin i grzybów, oczyszczają wodę, łagodzą klimat i skutki zjawisk atmosferycznych. Tymczasem co roku z powierzchni naszej planety znika kilkadziesiąt milionów hektarów lasów. Bez nich Ziemia zamieni się w jałową pustynię. Na każde 100 ściętych drzew 14 wykorzystuje się do produkcji papieru.

Jesteśmy przekonani, że ludzie powinni brać odpowiedzialność za środowisko i mieć świadomość jakie konsekwencje przynoszą ich decyzje. Chciwość, upodobanie do wygody i niechęć do zmian to nie są wartości, na których można opierać naszą przyszłość. Dążymy do tego, by Teatr Dormana, będący publiczną instytucją kultury, włączył się w walkę o lepszy kształt świata. Staramy się, by działalność Teatru była maksymalnie przyjazna środowisku, nie wiązała się z produkcją zbędnych odpadów i nie przyczyniała się do wylesiania Ziemi.

Dlatego od tego sezonu zaprzestajemy wysyłania papierowych zaproszeń na premiery zastępując je e-mailem. Wszelką możliwą korespondencję wewnętrzną i zewnętrzną zastępujemy pocztą elektroniczną. Dodatkowo do końca roku przejdziemy w całości na papier pochodzący z recyklingu dążąc jednocześnie do zminimalizowania jego zużycia. Szacujemy, że te zmiany przyczynią się do ochrony nawet kilkunastu drzew rocznie.

Podpisano:
Paweł Klica & Jakub Kasprzak,
Dyrektor & Dyrektor Artystyczny Teatru Dormana

Z radością informujemy, iż Teatr Dormana pozyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na realizację zadania "Przyłącze instalacji zasilania w obiekcie Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie". Dzięki tej inwestycji nasz teatr będzie mógł bezpiecznie pracować na nowoczesnym sprzęcie nagłośnieniowym i oświetleniowym - to wspaniałe wieści!

Początek jesieni to emocjonujący teatralnie okres, który w Teatrze Dormana upłynie pod znakiem polskiej klasyki dla dzieci. Przed nami przygody sympatycznego plastelinowego ludzika w „Plastusiowym pamiętniku” (premiera 29 IX) i niezwykłej dziewczynki, która odnalazła zaczarowany koralik w „Karolci” (premiera 12 X).
Zapraszamy do działu edukacja, gdzie prezentujemy nową, bogatą ofertę zajęć Teatru Dormana, na którą składa się zwiedzanie teatru z przewodnikiem, lekcja z konstruowania lalek oraz warsztaty przypisane spektaklom, które poszerzają konteksty przedstawień, pomagają młodym widzom w pełniejszym odbiorze dzieła i inspirują do samodzielnych poszukiwań teatralnych.

Zajęcia są możliwe do zarezerwowania dla grup zorganizowanych, a w wybrane soboty odbywają się także dla widzów indywidualnych.
16 września nasze „Cicho” prezentowane było w serbskiej Suboticy w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci! W Będzinie spektakl będzie możliwy do obejrzenia dopiero w przyszłym roku.

Żeby umilić Państwu czekanie, zapraszamy tymczasem na „Plastusiowy Pamiętnik”, „Karolcię”, „Zorro”, „Kota w butach” i inne niepowtarzalne spektakle Teatru Dormana grane jesienią tego roku.
Ruszyła nowa strona internetowa Teatru Dormana. Na naszych widzów czeka estetyczna szata graficzna, przejrzysty układ treści oraz możliwość kupowania biletów on-line. Zapraszamy do przeglądania!


Od nowego sezonu Teatr Dormana będzie instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 16 lipca Teatr gościł wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, starostę będzińskiego Arkadiusza Watoła oraz członka zarządu powiatu będzińskiego Rafała Pietrzyka, którzy podpisali porozumienie trójstronne zgodnie, z którym minister kultury przekazywać będzie Teatrowi Dzieci Zagłębia środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości nie mniejszej niż 520 000 zł rocznie, powiat w wysokości nie mniejszej niż 750 000 zł rocznie, natomiast miasto Będzin nie mniej niż 980 000 zł rocznie.

Przyznanie dodatkowych środków traktujemy jako wyróżnienie dotychczasowego dorobku Teatru Dormana. Umożliwi ona naszej instytucji dalszy, dynamiczny rozwój artystyczny, logistyczny i infrastrukturalny.
18 czerwca o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie rekrutacyjne dla dzieci zainteresowanych udziałem w tegorocznej edycji programu „Lato w teatrze”.

Wszyscy zainteresowani powinni wziąć w nim udział. Warsztaty rekrutacyjne mają na celu przybliżenie specyfiki zajęć – to nie casting. Uczestniczyć mogą wszyscy zainteresowani – bez względu na umiejętności artystyczne, lecz pamiętajcie, że liczba miejsc jest ograniczona! Jedynym warunkiem uczestnictwa jest chęć twórczej pracy i obecność w całym cyklu warsztatów (13 dni zajęć). Artystyczne warsztaty w tym roku są adresowane do dzieci w wieku 8-11 lat i odbędą się w dniach: 30 lipca – 12 sierpnia 2018.

Co zrobić aby uczestniczyć w tegorocznym programie „Lato w teatrze”?

  • Zapisać się na spotkanie rekrutacyjne – Teatr Dzieci Zagłębia, ul. Teatralna 4, bow@teatr.bedzin.pl, tel. (32) 267-73-12.

  • Przyjść na warsztaty rekrutacyjne i wypełnić kartę zgłoszenia (dostępną na spotkaniu). Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń.

  • Pełnym energii i ciekawości świata uczestniczyć w warsztatach w dniach 30 lipca – 12 sierpnia
Tekstem, który będzie dla nas inspiracją w tym roku jest powieść Adama Bahdaja pt. “Wakacje z duchami”. Ta kultowa książka (oraz powstały na jej podstawie serial) to przygodowa opowieść łącząca zamierzchłą historię zamku ze współczesnymi przygodami młodych bohaterów. Zamek w Będzinie już mamy, bohaterów zapraszamy na warsztaty!

Uczestnicy warsztatów będą poznawać teatr z różnych perspektyw, i pomogą nam w tym m.in. warsztaty teatralne, muzyczne, scenograficzne, tworzenia gier oraz promocyjne.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Uczestnicy będą pracować w dniach 30 lipca – 12 sierpnia (13 dni – z wyłączeniem niedzieli 5.06) po 6 godzin dziennie (godz. 10:00-16:00). Bezpłatne zajęcia odbywać będą się w Teatrze Dzieci Zagłębia. Rodzice lub opiekunowie muszą zadeklarować udział dziecka w trakcie trwania całego turnusu.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

#latowteatrze #instytutteatralny #lwt #latowteatrzebedzin

Wielkie nieba! Koniec sezonu, do wakacji tylko miesiąc, a w Teatrze Dormana nadchodzi wielka rewolucja!

1 czerwca nastąpi uroczyste otwarcie Małej Sceny Teatru na dworcu PKP Będzin Miasto – a świętować to wydarzenie będziemy aż dwiema premierami, bajką „Skąd słonie mają trąby?” w reżyserii jednego z najciekawszych południowoafrykańskich reżyserów (podróż z Kapsztadu do Będzina zajmuje mu ponad 20 godzin!) i współczesną adaptacją „Antygony”, którą przygotowuje wschodząca gwiazda młodego pokolenia polskich reżyserów Tomasz Kaczorowski! Kiedy dwudziestego siódmego kwietnia podpisywaliśmy umowę na przekazanie przestrzeni nikt nie wierzył, że uda nam się w zaledwie miesiąc stworzyć od zera nową teatralną przestrzeń – przekonajcie się Państwo sami, co wyszło z naszej ciężkiej pracy!

Data inauguracji sceny: 1 czerwca 2018 roku
Adres: Dworzec PKP Będzin Miasto,
I piętro, Plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Będzin
wejście przy peronie 1
Ilośc miejsc na widowni: 40

Cena biletu na spektakle „baby sceny”: 20 złotych (rezerwacja telefoniczna lub osobista, płatności i odbiór biletów wyłącznie w kasie na Teatralnej 4)

Przeznaczenie: Na Małej Scenie Teatru Dormana mają być wystawiane wszystkie spektakle „baby sceny” (tzn. dla dzieci od 1 do 6 roku życia) oraz spektakle dla młodzieży (14+) i dorosłych. Ma ona również funkcjonować jako przestrzeń do prowadzenia warsztatów, spotkań, działań artystycznych i innych wydarzeń. Mała Scena Teatru Dormana powstaje dzięki współpracy z Miastem Będzin.

MANIFEST ZAŁOŻYCIELSKI

Twórczość rozprzestrzenia się i zaraża miasto. Kreatywność ograniczana czterema ścianami budynku przy Teatralnej 4 domaga się ujścia. Ogłaszamy otwarcie Małej Sceny Teatru Dormana, przestrzeni zlokalizowanej w budynku dworca kolejowego Będzin Miasto! W samym centrum, między turkotem pociągów, warkotem autobusów i krokami przechodniów wyrosło miejsce poświęcone sztuce. Będą w nim organizowane spektakle dla najmłodszej publiczności, przedstawienia dla młodzieży oraz propozycje dla dorosłych. Będzie to przestrzeń przyjazna dla mieszkańców i przyjezdnych, otwarta na oddolne inicjatywy i służąca całej wspólnocie miejskiej. Zapraszamy! Sztuka zaraża miasto. Dajcie się zarazić!