„POKÓJ OPOWIEŚCI”

Spektakl jest zainspirowany autentycznymi historiami mieszkańców Będzina i okolic, którzy zechcieli nam opowiedzieć o tym, czym jest dla nich dom – własna przestrzeń. To polifoniczna wypowiedź o codzienności, wspomnieniach i marzeniach różnych grup wiekowych i społecznych.

„Będziński spektakl jest opowieścią o nieprzemijającej potrzebie bliskości, bezpieczeństwa, zadomowienia – swego rodzaju osadzenia w rzeczywistości. O fizycznej, często utraconej, choćby przez drapieżny i nieludzki kapitalizm, lub nawet tylko symbolicznej przestrzeni ucieczki, od czasem trudnej do zniesienia rzeczywistości, albo coraz bardziej opresyjnej zbiorowości. Nie przypadkowo bohaterowie spektaklu, współcześni włóczędzy, swoje opowieści przynoszą zamknięte w niedużych walizkach. Wędrują z tym bagażem historii, które na swój sposób zamieszkują, bo w wielu przypadkach jest to właściwie ich jedyny dom.” (Michał Centkowski, fragment z publikacji podsumowującej projekt)

Autorami historii wykorzystanych w spektaklu są seniorzy z Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podopieczni Schroniska dla bezdomnych mieszkańców Będzina, podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Będzinie – Grodźcu, kobiety osadzone w Zakładzie Karnym w Lublińcu, młodzież z Domu Dziecka im. Dominika Savio w Sarnowie, a także uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie.

Spektakl nie jest bajką, a opowieścią kierowaną od widowni od lat 14 i dorosłych.

Pomysłodawca projektu: Anka Nowak
Adaptacja historii i reżyseria: Agnieszka Raj-Kubat
Dramaturgia: Katarzyna Błaszczyńska
Transkrypcje historii: Patrycja Kundro
Scenografia: Maria Kanigowska
Opracowanie muzyczne: Michał Zdrzałek
Projekcje: Mateusz Mioduszewski

Występują:
Aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia: Ewa ZawadaWojtek ŻakJoanna Rząp,Katarzyna Bała, Agnieszka Raj-Kubat
oraz
Uczestnicy warsztatów: Patrycja JachowiczMikołaj MarciniakFranciszek Czernecki, Dawid Katolik, Michał Babiak, Agnieszka Sikorska, Zuza Rząp,Karolina BednarekMaja Szafruga, Wiktoria Petrycka, Tymoteusz Mstowski, Wiktor Piękoś, Natalia Dulko, Adrian Huber

Premiera spektaklu odbyła się 14 października 2017

FACEBOOK PROJEKTU

WSTĘP WOLNY

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.