„POKÓJ OPOWIEŚCI” – ZAPRASZAMY NA PREMIERĘ

Zapraszamy na premierę spektaklu „Pokój Opowieści”.

Spektakl jest zainspirowany autentycznymi historiami mieszkańców Będzina i okolic, którzy zechcieli nam opowiedzieć o tym, czym jest dla nich dom – własna przestrzeń.  To polifoniczna wypowiedź o codzienności, wspomnieniach i marzeniach różnych grup wiekowych i społecznych.

Spektakl tworzą metaforyczne sceny, w których w subtelny sposób opowiada się o pragnieniu posiadania domu. Dla każdego z bohaterów dom kojarzy się z czymś innym: z zapachem ziół, rodziną, przedmiotami po babci lub po prostu z własnym łóżkiem. Autentyzm historii miesza się tu z poetyckimi obrazami wykreowanymi za pomocą walizek. W walizkach kryją się bowiem domowe tajemnice, wspomnienia, tęsknoty, wzruszenia – cały bagaż życiowych doświadczeń. Bohaterami spektaklu są „ludzie z walizkami”, którzy będąc w sytuacji oczekiwania, opowiadają o swoim domu historie przeróżne: czasem sentymentalne, dowcipne, rubaszne a innym razem pełne goryczy i tęsknoty, ale zawsze mocno zapadające w pamięć. Sceniczny świat jest pełen obrazów o niezwykłej urodzie plastycznej, których przekaz trafia do każdego – bez względu na wiek, doświadczenie czy wykształcenie.

Autorami historii wykorzystanych w spektaklu są seniorzy z Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podopieczni Schroniska dla bezdomnych mieszkańców Będzina, podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Będzinie – Grodźcu, kobiety osadzone w Zakładzie Karnym w Lublińcu, młodzież z Domu Dziecka im. Dominika Savio w Sarnowie, a także uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie.

Czy udało się nam znaleźć odpowiedź na pytanie „czym jest dom”?
Tego dowiecie się ogladając spektakl.
Przyjdź i posłuchaj opowieści tych, którzy mieli odwagę opowiedzieć o sobie.

Spektakl nie jest bajką, a opowieścią kierowaną od widowni od lat 14 i dorosłych.

Premiera 14 października 2017 godz. 17:00
Wstęp wolny! 

Pomysłodawca projektu: Ania Nowak
Adaptacja historii i reżyseria: Agnieszka Raj-Kubat
Dramaturgia: Katarzyna i Bartłomiej Błaszczyńscy
Transkrypcje historii: Patrycja Kundro
Scenografia: Maria Kanigowska
Opracowanie muzyczne: Michał Zdrzałek
Projekcje: Mateusz Mioduszewski

Występują:
Aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia: Ewa Zawada, Wojtek Żak, Joanna Rząp,Katarzyna Bała, Agnieszka Raj-Kubat
oraz
Uczestnicy warsztatów: Patrycja Jachowicz, Mikołaj Marciniak, Franciszek Czernecki, Dawid Katolik, Michał Babiak, Agnieszka Sikorska, Zuzanna Rząp, Karolina Bednarek, Maja Szafruga, Wiktoria Petrycka, Tymoteusz Mstowski, Wiktor Piękoś, Natalia Sulko, Adrian Huber

„Będziński spektakl jest opowieścią o nieprzemijającej potrzebie bliskości, bezpieczeństwa, zadomowienia – swego rodzaju osadzenia w rzeczywistości. O fizycznej, często utraconej, choćby przez drapieżny i nieludzki kapitalizm, lub nawet tylko symbolicznej przestrzeni ucieczki, od czasem trudnej do zniesienia rzeczywistości, albo coraz bardziej opresyjnej zbiorowości. Nie przypadkowo bohaterowie spektaklu, współcześni włóczędzy, swoje opowieści przynoszą zamknięte w niedużych walizkach. Wędrują z tym bagażem historii, które na swój sposób zamieszkują, bo w wielu przypadkach jest to właściwie ich jedyny dom.” (Michał Centkowski, fragment z publikacji podsumowującej projekt)

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.